Efektīva komunikācija

iesaki draugiem

Komunikāciju speciāliste Valērija Gellere stāsta: „Es daudz strādāju ar TV un radio cilvēkiem, dažādu sarunu šovu vadītājiem u.tml., un pirmais jautājums, ko viņi parasti man uzdod, ir šāds: „Kā lai es kļūstu par labāku sarunvedi? Kā lai precīzi nododu cilvēkiem informāciju tā, lai nerastos nesaprašanās un pārpratumi?” Visiem turpmākajiem principiem pāri stāv pamatprincips – treniņš. Komunicēt, komunicēt un vēlreiz – komunicēt, un šīs prasmes attīstīšanas ietvaros trenēt šādus apakšpunktus: 1) uzmanība; 2) iesaiste; 3) viedoklis / pozīcija; 4) stāstu / notikumu pārstāsti. Vienalga, kāda būtu saruna, Jums jāzina ko vēlaties panākt un attiecīgi jāizturas tad, ja esat darba intervijā, uzstājaties auditorijas priekšā, vēlaties atstāt iespaidu uz sarunu biedru vai vienkārši tērzējat par dzīvi ar kādu. Turpmāk sīkāk par katru no apakšpunktiem.

  1. Fokuss jeb uzmanība. Aijovas universitātē 70. gados atklāti 3 aspekti, kam cilvēki pievērš visvairāk uzmanības. Tie ir: veselība (personiskā drošība), sirds (emocijas) un nauda (varas noteicēja statusā). Pēdējos gados šiem pievienojas arī transformācijas aspekts, proti, „kā manā dzīvē veidojas attīstība un kā esmu audzis, salīdzinot pagātni ar tagadni”. Tātad fokusējoties, nozīmīgākais ir izprast, par ko Jūs vēlaties runāt un kā šīs vēlmes iederas kopējā sarunas kontekstā. Ja Jūsu vēlamais sarunas temats ietilps kādā no minētajiem aspektiem, ir ļoti liela varbūtība, ka Jums tiks veltīta uzmanība.
  2. Iesaiste. Piemēram, Jūs satiekat kādu personu, uz kuru vēlaties atstāt iespaidu romantiskā ziņā un izmantojat dziļu, noteiktu acu skatienu un jebkuru citu sava ķermeņa funkciju un enerģiju, lai piesaistītu šī cilvēka uzmanību. Taču biznesa un darba sarunās nozīmīgākie ir vārdi, ko pasakāt otram cilvēkam. Ja izmantosiet vārdus „Jūs” vai „tu” vārdu „mans”, „mūsu”, „jūsu” vietā, tad esiet droši, ka esat pielietojis spēcīgāko no uzrunas formām. Kā Jūs jūtaties? Ko tu gribētu darīt? Vai tu vari pateikt, cik ir pulkstenis? „Jūs” vai „tu” ir tās formas, kas automātiski piesaista cilvēka uzmanību, jo viņš tiek uzrunāts individuāli.

Otrs padoms attiecināms uz situācijām, kad Jūsu sarunu biedrs ir vīrietis. Vīrieši informāciju uztver vizuāli. Tādēļ, piemēram, skatoties sporta spēli, Jūs varat nepūlēties, kaut ko stāstot vīriešiem, jo visa uzmanība ir veltīta uz vizuālu stimulu, kurā viņi ir pilnībā iesaistīti. Ja vien spējat, sniedziet vīrietim vizuālu informāciju, jo tā visātrāk un vistiešāk tiek novirzīta uz noteiktajiem smadzeņu centriem.

Trešais padoms attiecināms uz situācijām, kad Jūsu sarunu biedre ir sieviete. Sievietes savukārt informāciju uztver emocionāli. Ja vien vizuālu stimulu varat papildināt ar emocionāliem elementiem, ir daudz ticamāk, ka sieviete sarunai pievērsīsies pilnībā un tiks iesaistīta ar pilnu uzmanību. Tādēļ katru sarunu vēlams papildināt ar emocionāliem stimuliem.

  1. Viedoklis / pozīcija. Ko Jūs domājat par konkrētu lietu / situāciju? Kādēļ Jūsu viedoklis ir tāds? Vai arī, ja Jums nav noteikta viedokļa, kādēļ vispār par to runājat? Runājiet par to, kas ir svarīgi, kam ir nozīme, kas Jums rūp. Ja runāsit par lietām, kas Jums ir vienaldzīgas, sarunu biedrs uztvers šo niansi un maz ticams, ka tiksiet pietiekoši labi uzklausīts.
  2. Stāstu / notikumu pārstāsti. Visa pasaule ir balstīta uz stāstiem. Ikviens cilvēks, sākot no intelektuāla eiropieša un beidzot ar kādas mazas Āfrikas cilts pārstāvi ir ieintriģēts, dzirdot labu stāstu. Cilvēki ir stāstu „uzsūcēji” – stāstu nekad nevar būt par daudz. Un Jūs esat īsts veiksminieks stāstu ziņā, ja savam sarunu biedram varat likt smieties, tādā veidā šinī cilvēkā raisot emocionālu piesaisti Jums, kā arī atslābinātības sajūtu. Labs stāsts klausītājos rada 4 sajūtas – prieku, vieglumu, stresa mazināšanos un, galvenais, šiem klausītājiem stāstnieks kļūst patīkams.

Visi padomi balstās uz 3 noteikumiem, kurus nedrīkst apiet:

  1. Stāstiet patiesību;
  2. Padariet to nozīmīgu;
  3. Nekad nekļūstiet sarunu biedriem garlaicīgs, jo ja Jums pašam ir garlaicīgi, arī citi jutīsies tāpat.

______

Ja Jums bija saistošs šis ieraksts, Jums varētu interesēt arī citi, kuros pieminēta “komunikācija”. Lai tos atvērtu, klikšķiniet šeit!

______

RigaBrain seanss

RigaBrain atsauksmes

RigaBrain trenera blogs

Jautājumi un atbildes

RigaBrain aktualitātes

______

Use Facebook to Comment on this PostAtstāj atbildi

You must be logged in to post a comment.