10 atziņas par kreatīvu domāšanu

iesaki draugiem

  1. Tu esi radošs! Mākslinieks nav kāda īpaša persona. Katrs no mums tāds ir. Katrs ir piedzimis ar radošuma spējām un spontānu domāšanu. Vienīgā atšķirība starp mākslinieku un nemākslinieku  ir ticība savām spējām. Radoši cilvēki tic, ka viņi tādi ir. Tiklīdz sāksi uzskatīt, ka arī tevī mīt radošums, tu sāksi uzlabot prasmes, kas nepieciešamas, lai izpaustu kreativitāti. Prasmes ir instruments, lai arī citi uzskatītu, ka esi radošs. Kad runā ar kādu, kas saka, ka nav radoša personība, zini – viņam vienkārši nav intereses par tādu kļūt, taču pats radošums šai cilvēkā ir. Nenoliedzami.
  2. Kreatīva domāšana ir darbs. Tevī jābūt vēlmei domāt kreatīvi. Neesi tikai viena viedokļa piekritējs. Akceptē citu domas! Domā no dažādām perspektīvām. Tomass Edisons izdomāja 3000 dažādu ideju par gaismas sistēmām! Dažas no tām tika ieviestas praksē. Mocarts radīja vairāk par 600 skaņdarbiem, iekļaujot 41 apjomīgu simfoniju, pāri par 40 operām un mesām un vairākus citus žanrus. Tie ir milzīgi darbi! Šekspīrs radīja 154 sonetus, Rembrants uzgleznoja apmēram 650 gleznu, bet Pikaso ir vairāk par 20 000 darbu! Un ne jau katrs darbs ir leģenda. Bet ja tu nevairīsies domāt radoši, daži tādi būs. Tāpat, kā Mocartam. Tāpat, kā Edisonam, Rembrantam un Pikaso.
  3. Radi idejas! Kad tas notiek, smadzenēs veidojas jauni neirālie savienojumi. Izaicini sevi! Jo vairāk centīsies rast jaunus domu graudus, jo aktīvāk smadzenes strādās. Ja tu katru dienu uzgleznosi vienu gleznu, tu būsi mākslinieks. Iespējams, tu nekļūsi par Vincentu van Gogu, bet to tu neuzzināsi, ja nemēģināsi.
  4. Tavas smadzenes NAV dators. Tās ir dinamiska sistēma, kas rada modeļus, enerģiju un “ilgojas” pēc atgriezeniskās saites no tevis, lai uzzinātu, vai radītie modeļi “strādā”. Tu radi pieredzi. Tu spēj iztēloties. Tās nespēj noteikt atšķirību starp iedomāto attēlu, ko tu tām “rādi” un realitāti. Tieši tāpēc Volts Disnejs spēja realizēt savas fantāzijas multiplikācijas filmās.
  5. Nav vienas pareizas atbildes. Realitāti mēs katrs redzam citādi. Mums katram tā ir sava. Kad radi idejas, nefokusējies uz to, ko kāds cits jau ir izdomājis. Paver izdomātajam savu skatu punktu. Iespējams, tu pasauli neredzi tikai baltā un melnā krāsā, kā tavs kaimiņš / draugs / paziņa. Iespējams, tavējās ir zaļa un rozā. Kurš gan var pateikt, ka tas ir nepareizi?
  6. Nekad neapstājies pie pirmās labās idejas. Tu vienmēr vari ģenerēt vēl ko labāku. 1862. gadā Filips Reiss parādīja, ka mūziku iespējams pārvadīt. Viņa ideja bija ģeneāla, bet iespējams, viņš bija pāris dienu attālumā no idejas, ka telefons var pārvadīt runu. Desmit gadus vēlāk Aleksandrs G. Bells patentēja telefonu. Tomass Edisons vienmēr centās vienu ideju pārveidot citā formā. Viņš saprata, kā telefons pārvada skaņu, fonogrāfs to ieraksta un visbeidzot iedomājās, ka arī kustību varētu fiksēt ierakstā.
  7. Pieņem, ka eksperti būs negatīvi. Jo vairāk speciālistu, jo vairāk viņu prātu uzstādījums kļūst par citu cilvēku (mazāk zinošu) realitāti. Kā gan profesoram var nebūt patiess domu gājiens? Bet varbūt tavējais ir tuvāks patiesībai nekā tev šķiet.
  8. Uzticies saviem instinktiem. Neļauj citiem sevi biedēt. Alberts Einšteins tika izslēgts no skolas, jo viņa attieksmei bija negatīva ietekme uz nopietniem studentiem; viņš izkrita universitātes iestājeksāmenos un nekad nekļuva par skolotāju, jo neviena “autoritāte” viņu nerekomendēja. Viens no profesoriem pat izteicās, ka “Alberts ir viens no slinkākajiem suņiem, kādus universitāte vispār pieredzējusi”. Bēthovena vecākiem tika pateikts, ka dēls ir par stulbu, lai kļūtu par komponistu. Dārvina kolēģi saukāja viņu par muļķi, kad viņš strādāja pie evolūcijas teorijas. Valtu Disneju atlaida no viņa pirmās darba vietas, jo “viņam trūka iztēles”. Tomass Edisons skolā mācījās tikai divus gadus, ar vienu ausi bija pilnīgi kurls, tika atlaists no vairākiem darbiem, tomēr joprojām ir viens no populārākajiem izgudrotājiem ASV vēsturē.
  9. Izgāšanās nepastāv. Kad tu mēģini kaut ko un liekas, ka neveicas, tu neesi zaudētājs. Tu esi iemācījies ko jaunu, kas turpmāk pieredzē noderēs. Vienmēr sev pajautā: “Ko es šīs neveiksmes dēļ esmu apguvis?”, “Ko tas varētu izskaidrot?” un “Kas atklājās tamdēļ, ka tas, ko gaidīju, neatklājās?”
  10. Tu neredzi objektīvo realitāti, bet gan subjektīvo. Citiem vārdiem, tu redzi lietas nevis tādas, kādas tās patiesībā ir, bet caur savu uztveres un pieredzes prizmu. Jebkura pieredze patiesībā ir neitrāla. Tu tai piešķir nozīmi. Ja esi priesteris, visu saredzēsi Dievu. Ja esi ateists – nekur! Bils Geitss un Stīvs Džobss pirmie saprata, ka nevienam pasaulē nav personālā datora. Tomass Edisons “izgāzās” apmēram 5000 reižu, mēģinot atklāt elektriskās spuldzes “noslēpumu”. Kad viņa asistents tā arī norādīja, jautājot, kāpēc Edisons vispār vēl cenšas, zinātnieks atbildēja: “Es esmu atklājis 5000 lietu, kas nestrādā. Varbūt 5001. strādās!”

****

Radošums ir paradoksāls. Lai radītu, cilvēkam jābūt zināšanām, kā aizmirst visu, kas līdz šim iemācīts. Lai radītu, jāredz neredzamas saistības. Lai radītu, jāredz citādi, jādzird klusumā un jāvēlas panākumi. Ir jāieklausās zinošos cilvēkos, bet sava patiesība jārada pašam.

Un tāpēc varbūt strādās arī Tava 5001.ideja. Nepadodies ceļā uz panākumiem!

Autors: Michael Michalko

Use Facebook to Comment on this PostAtstāj atbildi

You must be logged in to post a comment.