top of page
Brain Rembrandt style 3.png
Notebook_edited.png

8 soļi pašvērtējuma uzlabošanai

Kad runājam par pašvērtējumu, svarīgs ir tikai viens viedoklis – tevis paša. Un tomēr reizumis to ir visgrūtāk akceptēt.

Glens Širaldi (Glenn R. Schiraldi, Ph.D), The Self-Esteem Workbook autors, raksta: “Katrs no mums ir piedzimis ar visām kapacitātēm, kas nelieciešamas veiksmīgai dzīvei, lai gan katram ir dažāds prasmju attīstības līmenis.” Viņš uzsver, ka pašvērtējuma ziņā cilvēku ļoti ietekmē viņa labklājība, izglītība, veselība un statuss. Ja cilvēka pašuztvere ir tāda, ka šīs lietas viņa dzīvē nav kārtībā, sāk rasties paškritika. Ko darīt? Lūk, 8 ieteikumi!


1.Esi apzināts

Pirms neesam apzinājušies, ka ir lietas, kas jāmaina, mēs nevaram tās mainīt. Pirms uzsākat negatīvu iekšējo dialogu, ir jādistancē sevi no notikuma. Kā saka meditācijas treneris Alans Lokoss (Allan Lokos): “Netici visam, ko domā. Domas ir tikai domas…” Apzinies, kas tieši notikumā izraisīja paškritiku. Esi konstruktīvs – vai tiešām šī episode ir paškritikas vērta


2.Izmaini stāstu

Mums visiem ir “iekšējais stāsts” jeb pašuztvere – kā redzam sevi, kā formējam domas par sevi, paštēls. Tas rada domas, kuras sūtām sev. Dažkārt negatīvās domas par sevi prātā atkārtojam atkal un atkal, un atkal… “Esmu resna, resna, resna…” vai “Esmu totāls sliņķis!” “Mēs atkārtojam šīs domas tik bieži, ka automātiski sākam tām ticēt un pieņemam par realitāti,” stāsta Džesika Koblenza (Jessica Koblenz, Psy.D.) “Ja reiz varam ienācīties par sevi tā domāt, mēs varam arī “atmācīties” tā darīt. Atkārtojiet labas lietas par sevi atkal un atkal!”

Pozitīvās afirmācijas – palasiet par tām vairāk!


3.Beidz sevi salīdzināt ar citiem

“Divas lietas, kas mums ļoti jāmācās visu dzīvi – pieņemt sevi un nesalīdzināt ar citiem,” saka psihoterapeite Kimberlija Heršensone (Kimberly Hershenson, LMSW). Ja to iemācāmies, esam mazāk satraukti, laimīgāki, mums ir labāka mentālā veselība, kas pozitīvi ietekmē teju visas dzīves sfēras – darbu, attiecības, veselību.

4.Izaicini savu iekšējo rokzvaigzni

Einšteins sacīja, ka ikviens ir ģēnijs, bet ja mēs spriežam par zivi un viņas nespēju uzkāpt kokā, tad zivs visu mūžu nodzīvos ar domu, ka ir stulba. Mums visiem ir stiprās un vājās puses. Kāds ir lielisks mūziķis, bet no pavāra dotībām – ne vēsts. Kuras prasmes tev sniedz pārliecību? Kurā dzīves posmā tu esi juties vispašpārliecinātāk? Ar ko tu tad nodarbojies?


5.Vingro

Nu jau var droši sacīt – simtiem pētījumu pierādīta fizisko aktivitāšu visaptverošā labvēlīgā ietekme uz cilvēku. Tostarp – arī uz pašvērtējumu, jo fiziskā veselība uzlabo arī mentālo. Debija Mendela (Debbie Mandel), grāmatas Addicted to Stress autore, saka: “Īpaši nozīmīga ir svaru cilāšana, jo šajā disciplīnā mēs ātri redzam panākumus.” Kombinācijā ar veselīgu uzturu un pareiziem miega ieradumiem, ir iespēja lieliski veicināt sava pašvērtējuma izaugsmi.


6.Palīdzi

Heršensone iesaka palīdzēt tiem, kam dzīvē nav tik ļoti paveicies. Deivids Simonsens (David Simonsen, Ph.D., LMFT) saka: “Jo vairāk savā dzīvē darām ko tādu, ar ko lepojamies, jo vērtīgāki sev šķietam. Palīdziet bezpajumtniekam, aprunājieties ar labdarības organizācijām, kā varat palīdzēt, aizbrauciet uz dzīvnieku patversmi izstaigāties ar suņiem un samīļot kaķus!” ir tik daudz laba, ko varam darīt. Un caur labo citiem mēs darām labu arī sev.


7.Piedod

Vai ir kāds, kam neesi piedevis? Bijušajam draugam/ draudzenei? Ģimenes loceklim? Sev? Turot šīs izjūtas sevī cilvēks var ieslīgt negatīvismā. “Ir zinātniski pierādīts, ka piedošana palīdz uzlabot pašvērtējumu,” saka Širaldi, “iespējams, tāpēc tā tiek saistīta ar mīlestību, pieņemšanu.” Pamēģiniet piedošanas meditāciju.

“Ja esmu kādu aizvainojis vai nodarījis kādam pāri, apzināti vai nē, es lūdzu piedošanu. Ja kāds ir aizvainojis mani vai nodarījis man pāri, apzināti vai nē, es piedodu. Ja esmu aizvainojis sevi vai nodarījis sev pāri, apzināti vai nē, es sev piedodu.”

8.Atceries, ka tu neesi apstākļi

Visbeidzot, mēs nevaram ietekmēt apstākļus. Nevaino sevi, ja neatkarīgi no tevis lietas notiek tā, kā tās notiek. Mācies pieņemt.

Darbā ar sevi viens no spēcīgākajiem instrumentiem ir optimāla smadzeņu darbībā. Tu vari to panākt ar RigaBrain seansiem. Piesakies!


RigaBrain® seansi palīdz uzturēt optimālu smadzeņu darbību un tās pašregulāciju! Veselīga dzīves veida komponente - smadzeņu darbībai!

Comments