Atkal sāp galva. Vai esi aizdomājies par šo paņēmienu?


Stāsts iz dzīves – ar galvassāpēm es mokos jau gadiem. Reizēm tās ir vieglākas, reizēm – ilgstošas, intensīvas un produktivitāti jūtami mazinošas. Esmu studējusi literatūru par šo tēmu – par atpūtu, simpatiskās un parasimpatiskās nervu sistēmas aktivitātes līdzsvara nozīmi, miega un uztura kvalitātes aspektiem; arī praksē tiku izmēģinājusi gan jogu, gan apzinātības un relaksācijas treniņus, gan muguras masāžu, gan atteikšanos no kafijas un daudz ko citu. Nevarētu teikt, ka kaut kas palīdzēja ilgstoši un ievērojami. Literatūrā ir aprakstīts, ka galvassāpju izraisītāji var būt daudz un dažādi – pat nianses, piemēram, nepanesība pret kādu uzturvielu, par ko mēs pat neaizdomājamies. Un savu individuālo iemeslu atklāt nav viegli, tāpēc vairums cilvēku ar šo problēmu vienkārši samierinās.


Manā gadījumā bija līdzīgi, līdz gluži neviļus es iedomājos par vēl vienu paņēmienu – vienu no daudziem un bez īpašām cerībām, ka tas kaut ko varētu mainīt. Un proti – man jau gadiem bija ieradums gulēt uz gandrīz plakana un izteikti mīksta spilvena. Un es pat neiedomājos, ka tas katru nakti rada ievērojamu slodzi manam ķermenim un mugurkaulam – saspringuma galvassāpes, kas tipiski rodas deniņu un pieres daivas apvidū, ir rezultāts nospriegotiem kakla un skalpa muskuļiem, īpaši, ja tiem ilgstoši jābūt vienā pozīcijā.


Es parasti guļu uz sāna. Savu plakano spilvenu kādu vakaru es nolēmu salocīt vairākās daļās, novietojot to tieši zem galvas tā, lai pleci guļot uz spilvena neatrastos, bet daļa starp kaklu un gultu būtu pilnībā aizpildīta ar spilvenu un balstītu to.

Izrādās, ka spilvens un mūsu guļas pozīcija naktī ir izpētes vērta tēma. Lūk, manuprāt, svarīgākais, kas būtu jāzina.


Kā noteikt, kurš spilvens jums ir vispiemērotākais? Vislabākais spilvens saglabās jūsu galvu un kaklu līdzīgā pozīcijā kā tad, kad jūs stāvat. Tas jāuztver kā dabisks izlīdzinājums mugurkaulam. Un ir svarīgi, kā jūs guļat.


Uz muguras gulētāji - jums ir nepieciešams kakla atbalsts, kas kontūrēs jūsu mugurkaula kakla daļu. Galvai, kaklam un pleciem jābūt augstāk par pārējo ķermeni, tāpēc jūsu spilvenam jābūt augstākam par spilvenu, ko izmanto uz sāniem gulētāji. Lai atbalstītu galvu un saglabātu mugurkaula izlīdzinājumu, izvēlieties blīvāku spilvenu, kas nav pārāk mīksts.


Uz sāniem gulētāji: kā jau biju intuitīvi sapratusi, gulēšana uz sāniem rada nepieciešamību aizpildīt kakla zonu starp pleciem un galvu. Vidēja blīvuma spilvens saglabās jūsu galvu vienā līnijā ar mugurkaulu. Bet tam arī jābūt gana mīkstam, lai pielāgotos jūsu ķermeņa individuālajai formai, tāpēc varbūt arī jums ir vērts izmēģināt manu paņēmienu, salokot mīkstu spilvenu vairākās daļās. Un atcerieties, ka šai gadījumā plecus uz spilvena nebalstāt.


Cilvēki, kuri dod priekšroku gulēšanai uz vēdera, visvairāk nospriego kaklu un mugurkaulu. Lai palīdzētu jūsu ķermenim tikt galā ar šo gulēšanas stāvokli, jums būs piemēroti plāni un mīksti spilveni.


Ja jums ir tendence gulēt dažādās pozīcijās, kas mainās visas nakts garumā, ieteicams iegādāties labu ortopēdisko spilvenu, kas paredzēts kakla un galvassāpju mazināšanai (ir pat īpaši “migrēnas spilveni”). Visām trim gulēšanas pozīcijām noderētu arī griķu spilvens.


Kombinācijā ar regulāru apkakles daļas masāžu, šķiet, esmu atradusi savu recepti, kā mazināt galvassāpju biežumu un intensitāti. Un arī tad, ja galvassāpes nav jūsu ikdienas pavadonis, ir vērts “nākt pretī” sava ķermeņa vajadzībām, izvēloties piemērotu spilvenu, kas patiesi ļauj mugurkaulam un muskulatūrai atslābināties. 


P.S. Ja galvas sāpes nepāriet un ir regulāra migrēna, tad iesakām izmantot dinamisko neirofīdbeku. Klīniskie pētījumi pierāda, ka dinamiskais neirofīdbeks mazina galvassāpes līdz to izzušanai. https://www.rigabrain.com/pieteikties