top of page

Cukura atkarība. Kur smadzenēs tā lokalizēta?

Astrocīti regulē smadzeņu metaboliskos procesus.

Minhenes Tehniskās universitātes pētnieku komanda atklājusi, ka smadzenes aktīvi “ņem” cukuru no asinīm.

Saskaņā ar šo atklājumu, iepriekš zinātnieki pieņēmuši, ka smadzeņu apgāde ar cukuru ir visnotaļ pasīvs process. Komandas zinātniskais vadītājs, Matiass Tšops (Matthias Tschöp), žurnālā Cell stāsta, ka cukuru transportēšanu regulē glijas šūnas, kas reaģē uz noteiktiem hormoniem – insulīnu un leptīnu; iepriekš tika uzskatīts, ka šādas funkcijas nodrošina tikai neironi.


Pirmo reizi zinātnieki pētīja insulīna aktivitāti astrocītu receptoros – molekulārās struktūrās, kas atbild par insulīna spēju ietekmēt šūnu metabolismu. Viņi atklāja – ja receptorā trūkst noteiktu astrocītu, neironos, kas atbild par pārtikas uzņemšanu, mazinās aktivitāte.


Tai pašā laikā metabolisma adaptācija, piemēram, cukura uzņemšanas gadījumā, ir traucēta. Ar pozitronu emisijas tomogrāfijas metodes palīdzību zinātnieki spējuši parādīt, ka iepriekš minētie hormoni darbojas kā glijas šūnu atbalsta mehānisms un regulē cukura uzņemšanu smadzenēs. Citiem vārdiem, tie darbojas kā cukura uzņemšanas “slēdzis”. Bez insulīna receptoriem astrocīti kļūst mazefektīvi glukozes transportēšanas procesos uz smadzenēm, īpaši hipokampa rajonā.


Avots: Cristina García-Cáceres, Carmelo Quarta, Luis Varela, Yuanqing Gao, Tim Gruber, Beata Legutko, Martin Jastroch, Pia Johansson, Jovica Ninkovic, Chun-Xia Yi, Ophelia Le Thuc, Klara Szigeti-Buck, Weikang Cai, Carola W. Meyer, Paul T. Pfluger, Ana M. Fernandez, Serge Luquet, Stephen C. Woods, Ignacio Torres-Alemán, C. Ronald Kahn, Magdalena Götz, Tamas L. Horvath, Matthias H. Tschöp. Astrocytic Insulin Signaling Couples Brain Glucose Uptake with Nutrient Availability. Cell, 2016; 166 (4): 867


RigaBrain® seansi palīdz uzturēt optimālu smadzeņu darbību un tās pašregulāciju! Veselīga dzīves veida komponente - smadzeņu darbībai!