top of page
Brain Rembrandt style 3.png
Notebook_edited.png

Kā atbrīvoties no negatīvām emocijām? (II daļa)Tas, kam mēs pretojamies, eksistē. Mēs dabiski vēlamies atbrīvoties no sāpēm, un tās iekļauj mūsu izjūtas. Centieni emocijas ‘pastumt malā” kādu laiciņu var strādāt, tomēr ar tām jātiek galā, pretējā gadījumā var būt sliktāk.

Izprintē šos risinājumus un pārskati tos ik pa laikam. Kad negatīvās emocijas parādīsies, iespējams, jau zināsi, ko ar tām iesākt.

Ļauj tām būt! Ja kāds tev teiktu – nedomā par rozā ziloni, tu domātu tikai par to. Ir nelietderīgi gaidīt ko citu no prāta! Mēs vēlamies to, kas ir aizliegts. Ja tu sev saki, ka šī emocija ir slikta un par to nedrīkst domāt, tu domāsi (un izjutīsi) tikai to. Tādēļ ļauj tai būt.

– Padomā par pēdējo reizi, kad kaut kas bija „uz mēles gala”, bet tu nevarēji atcerēties, kas tieši. Tas nodarbināja prātu, vai ne? Tik ilgi, līdz A) atcerējies, kas tas ir, B) aizmirsi par to. Tā cilvēka prāts rīkojas. Iespējams, tas ir mazliet kontraintuitīvi – t.i., vienīgais veids, kā atbrīvoties no emocijām = just tās. Tomēr tā ir.

Klausies savās domās. Apstrādā savu automātisko domu, un rezultātā radīsies jaunas – iespējams, produktīvākas. Turklāt labi iepraktizēta, šī metode palīdzēs arī mazināt negatīvās emocijas ilgtermiņā.

– Piemērs – Anna turpina skatīties spogulī, tomēr Marijas komentāra dēļ arvien jūtas neglīta. „Es nekad nebūšu skaistule,” viņa nodomā. Šajā brīdī „iejaucas” loģiskā domāšana – „Un cik patiess ir šis izteiciens? Kas tu būtu bez šīm domām? Un kopš kura laika tu proti paredzēt nākotni?”

– Atvērts dialogs ar nelielu katastrofisko domu kritisku izvērtēšanu – tam ir jākļūst par ikdienu, ja pārņem paššaustošas domas un emocijas. Alegorijās runājot, tās ir kā magnetofona lente, kas nebeidz skanēt, līdz mēs paši liekam tai pārstāt.

Dzīvo tikai tagadnē. Cik reižu esam iztēlojušies, ka situācija beigsies sliktākajā no iespējamajiem variantiem? Un cik reižu tā patiešām noticis? Iespējams, nekad. Viss laiks, ko pavadījām, raizējoties par katru no šīm situācijām, „plosa” fizisko un mentālo ķermeni. Tādēļ fokusējies uz to, kas ir neapstrīdams fakts.

– Mēs visi esam dzirdējuši teicienu „dzīve ir īsa” – vairāk reižu, kā varam saskaitīt. Un cik reižu esam patiešām aizdomājušies par to? Padomājiet, vai tieši šo mirkli jūs vēlaties pavadīt tieši tā, kā to darāt!

Turpinājums sekos!

2 views