top of page

Kā Jūsu smadzenes saprot valodu?

“Manas pašas smadzenes ir visneizprastākās no mašīnām —vienmēr dūc, dārdēšana, niršana un pēc tam tiek apraktas dubļos. Un kāpēc? Kāpēc viņas tā dara?” jautāja Virdžīnija Vulfa, kura bija tik talantīga, ka spēja atdarināt apziņu un cilvēka dažādību uz baltas lapas.

Lielākā daļa rakstnieku aizmirst, ka smadzenēm ir kāds sakars ar vārdiem, kurus viņi raksta. Rakstnieku bloks, kaisle un jaunrade nav tikai mūsu aizdomīgās bezapziņas īpašība. Vārdu sakārtošana un rakstīšana mākslinieciski sintaktiskā veidā ir veids kā cilvēka smadzenes apstrādā un saprot sarunas, rakstību jeb valodu.


Kā mēs, cilvēki, apstrādājam valodu? Un kā šī neirālā darbība pārtop rakstniecības mākslā?


Valodu apstrādes izpētes vēsture

Zinātnieki jau gandrīz 150 gadus pēta valodas un runas attiecības. 1861. gadā, kamēr Ābrahāms Linkolns rakstīja savu slaveno inaugurācijas adresi, franču neirologs Pjērs Pols Broca bija aizņemts ar Linkolna smadzeņu daļu pētīšanu kamēr viņš rakstīja, precīzāk, tās daļas, kas nodarbojās ar valodas apstrādi, izpratni un runas veidošanu (kopā ar kontrolējošiem sejas neironiem).


Tas, ko mēs tagad pazīstam kā “Broca teritoriju”, atrodas apakšējā frontālajā žiroskopā. Tur izteiksmīgi bagātā valoda rodas. Broca bija pirmais, kas sasaistīja kreiso puslodi ar valodu, kas vēl šodien ir spēkā lielākajai daļai no mums. (to nevar teikt par visām smadzenēm —iespējams, ka labajā pusē ir valodas centrs, kur valodas cilpa atrodas aptuveni 30 procentu kreiļu un apmēram 10 procentu labējo cilvēku smadzenēs.)


Aiz Brocas teritorijas atrodas Pāra triangularis, kas ir iesaistīts valodas semantikā. Kad tu pārstāj domāt par kaut ko, ko kāds ir teicis, piemēram, rindiņu dzejolī. Tā ir tā smadzeņu daļa, kas dara smago darbu un rūpējas par šo funkciju. Tā kā Broca pētīja pacientus, kuriem bija dažādi runas traucējumi, viņš savā vārdā nosauca arī “Broca afāziju” jeb izteiksmīgo afāziju. Tā sauc pacientus, kuriem bieži vien ir rokas un kājas nespēks vai paralīze, ko izraisa vidējas pakāpes trūces bojājumi.


Vēl viens no Broca pacientiem bija zinātnieks, kuram pēc operācijas vairs nebija “Broca teritorijas”. Lai gan zinātnieks cieta no nelieliem valodas traucējumiem, piemēram, nespējas veidot sarežģītus teikumus, viņa runa galu galā atguvās, kas nozīmēja dažu citu smadzeņu daļu pielāgošanās, kādas citas funkcijas veikšanā, šajā gadījumā, kur smadzenēs var notikt valodas apstrāde.


Desmit gadus pēc Broca atklājumiem vācu neirologs Karls Wernicke atklāja, ka Broca rajons nav vienīgā vieta smadzenēs, kas var izraisīt valodas deficītu. Augšējā aizmugurējā daivā Wernicke teritorija darbojas kā Broca apgabala līdzinieks. Tas darbojas ar uztveršanas valodu vai valodu, ko dzirdam un apstrādājam.

“Arkuate fasciculus” saista Broca teritoriju ar Wernicke teritoriju. Ja sabojāsiet šo nervu saišķi, jums būs grūti atkārtot to, ko saka citi.


Wernicke bija arī pirmais, kas izveidoja valodas neiroloģisko modeli, noteikdams dažādus valodas procesus smadzenēs – runas izpratni, izrunas izpratni, rakstīšanu un lasīšanu. Šo modeli 1965.gadā atjaunināja Normans Geschwind. Liela daļa mūsdienu neiroloģijas, kas attiecas uz valodu, ir modelēta uz Wernicke-Geschwind modeli, lai gan modelis šodien ir mazliet novecojis, tas sniedz plašu pārskatu. Tas satur dažas neprecizitātes, ieskaitot domu, ka valodas apstrāde notiek secīgā secībā, nevis dažādās smadzeņu daļās vienlaicīgi, kā mēs to zinām šodien.


Sešdesmitajos gados Geschwind atklāja, ka mazajai parietālajai lobulei ir kaut kas svarīgs, kas saistīts ar valodas apstrādi. Tagad, pateicoties daudz uzlabotai attēlveidošanas tehnoloģijai, mēs zinām, ka ir vēlviens ceļš, pa kuru valoda ceļo starp Brocu apgabalu un Wernicke apgabalu – mazākajā parietālajā lobulē. Šis smadzeņu reģions ir saistīts ar valodas iegūšanu un valodas abstraktu izmantošanu. Šeit mēs savācam un apdomājam izteiktus un rakstītus vārdus, ne tikai izprotot to nozīmi, bet arī to, kā tie skan un strādā gramatiski. Šī smadzeņu daļa palīdz klasificēt lietas, izmantojot dzirdes, redzes un maņu stimulus. Šīs daļas vēlā nobriešana varētu būt iemesls, kāpēc bērni parasti nemācās lasīt un rakstīt, kamēr nav apmēram 5 gadu vecumā.


Fisforms žiroskops ir arī frontālajā daivā, un tam ir arī interesanta loma valodas apstrādē smadzenēs. Šis apgabals palīdz atpazīt vārdus un klasificēt lietas citās kategorijās. Šīs smadzeņu daļas bojājums var apgrūtināt vārdu atpazīšanu lappusē.

Šodien nepārtraukti apgūstam jaunas zināšanas, par to kā strādā valoda. Piemēram, mēs uzskatām, ka labā smadzeņu daļā veic savu valodas funkciju daļu, ieskaitot spēju izprast metaforas, kā arī intonācijas.


Laikam ejot, mēs uzskatījām, ka cilvēki, kas sazinās ar zīmju valodu izmantoja savādāku, vairāk vizuāli atkarīgu valodas uztvere. Tagad zinam, ka valoda pastāv līdzīgi verbāli un arī neverbāli. Kā izrādās, nedzirdīgu cilvēku smadzenes darbojas tāpat kā viņu dzirdes partneriem. Runājot tiek aktivizētas tās pašas smadzeņu daļas, kuras izmanto lietojot zīmju valodu.


Šis pētījums tika veikts “NeuroImage” jautājumā, bet Kārena Emoreja, runasvalodas profesore Sandjego Valsts universitātē, ir nākusi klajā ar jaunu pētījumu. Amerikas Zinātnes veicināšanas asociācija nāca klajā ar ilustrāciju, kas pierādīja, ka smadzenes reaģē uz pazīmēm, kas ir pantomīmas, vienādi, piemēram, zīmju valodā dzeršana, tiek uztverta tādā pašā veidā kā vārds “dzēriens” tiktu izrunāts skaļi.


“Tas liek domāt, ka smadzenes strādā valodai, nevis runāšanai,” Saka Kārena.

Lietvārdi un Darbības vārdi

Kā reaģē smadzenes, ja mēs lietojam darbības vārdu- dzēriens, salīdzinot, ja lietojam lietvārdu piens?


Jauns pētījums atklāj, ka smadzenes pret lietvārdiem un darbības vārdiem izturas pavisam citādi. Bērni skolā parasti mācās lietvārdus pirms darbības vārdiem, un, pēc raksta žūrnālā NeuroImage, pieaugušie parasti kognitīvo testu laikā ātrāk reaģē uz lietvārdiem nekā darbības vārdiem. Kognitīvie testi parādīja kā cilvēka smadzenes funkcionē, kad tās iepazīst jaunus lietvārdus un darbības vārdus.


Šo zinātnieku savāktie attēli no 21 cilvēka, kuri apguva 80 jaunus lietvārdus un 80 jaunus darbības vārdus, parādīja, ka, uzzinot jaunu lietvārdu, smadzenes reaģēja galvenokārt kreisajā vārpstveidīgajā žiroskopā, savukārt, darbības vārdi stimulēja kreiso aizmugurējo, mediālo žiroskopu, kas mums palīdz apstrādāt gramatiku. Pētījums norāda kā mūsu smadzenes apgūst runāšanu, lai gan tas neko daudz neatklāj, par to kā mēs apgūstam valodu.


“Šie rezultāti liek domāt, ka tie paši reģioni, kas agrāk bija saistīti ar lietvārdu un darbības vārdu nozīmes atspoguļošanu, ir saistīti arī ar sakarību izveidošanu starp nozīmi un jaunajiem vārdiem, procesu, kas nepieciešams otrās valodas apguvei,” saka Rodríguez-Fornells.


“No smadzeņu viļņiem līdz mākslai”

Tas, kā mūsu prāti uztver šos vārdus un darbības, un pārveido tos par smalkiem paziņojumiem un melodiskām frāzēm, ir daudz zinātniskāku pētījumu un debašu temats.

“Vai kas labs var sanākt, metot šādu medicīnisku aci uz rakstniecības pasauli?“ Alise Flaertija savā grāmatā raksta “Pusnakts slimība: Ceļš uz rakstnieku, rakstnieku bloks un radošās smadzenes”. “Darbību medicīniska pētīšana mēdz novest pie mākslinieku patoloģijām: El Greco garēnās figūras tiek skaidrotas kā vienkārši astigmatisms, Dostojevska rakstītais nav nekas cits kā tikai epilepsija.”


Protams, gan rakstnieku, gan citu mākslinieku smadzeņu anomāliju pētīšana ir gudrs veids kā veidot sapratni par veidiem, kā smadzenes apstrādā valodu. Piemēram, Vladimirs Nabokovs bija pazīstams sinetists, stāvoklis, kuru ietekmēja tas, cik daudz baltās masas pastāv vārpstveidīgajā žiroskopā. Jau zinām, ka šī smadzeņu daļa ir nozīmīga valodas apstrādē un veidošanā.


Nav nekāds pārsteigums, ka Nabokovs varēja uztvert savas hromostēzijas izpausmes — viņš saistīja krāsas ar skaitļiem, cilvēkiem un emocijām, un pārveidot tos spilgtos teikumos un aizraujošās tēlu rakstura iezīmes, kā viņš to darīja savos romānos, kuros galvenie varoņi bija sinteti.


Vai arī tādu rakstnieku kā Džoisa Kerola Oates un Džordža Orvela bagātīgos darbus varētu izskaidrot ar hipergrāfiju — stāvokli, kurā cilvēks ir spiests rakstīt.

Bet robeža starp to, kāpēc mēs kaut ko darām un kā šīs neiroloģiskāsīpatnības izpaužas mākslā, ir šaura. Mēs varam izskaidrot ģēniju, izpētot viņa vai viņas prātu, bet mums vēl ir daudz ko uzzināt par smadzenēm un to, kāpēc mēs darām to, ko darām.

Šis raksts publicēts “Brain World Magazine” 2010.gada izdevumā.


Kā Jūsu smadzenes saprot valodu?


“Manas pašas smadzenes ir visneizprastākās no mašīnām —vienmēr dūc, dārdēšana, niršana un pēc tam tiek apraktas dubļos. Un kāpēc? Kapēc viņas tā dara?” jautāja Virdžīnija Vulfa, kura bija tik talantīga, ka spēja atdarināt apziņu un cilvēka dažādību uz baltas lapas.

Lielākā daļa rakstnieku aizmirst, ka smadzenēm ir kāds sakars ar vārdiem, kurus viņi raksta. Rakstnieku bloks, kaisle un jaunrade nav tikai mūsu aizdomīgās bezapziņas īpašība. Vārdu sakārtošana un rakstīšana mākslinieciski sintaktiskā veidā ir veids kā cilvēka smadzenes apstrādā un saprot sarunas, rakstību jeb valodu.


Kā mēs, cilvēki, apstrādājam valodu? Un kā šī neirālā darbība pārtop rakstniecības mākslā?


Valodu apstrādes izpētes vesture


Zinātnieki jau gandrīz 150 gadus pēta valodas un runas attiecības. 1861. gadā, kamēr Ābrahāms Linkolns rakstīja savu slaveno inaugurācijas adresi, franču neirologs Pjērs Pols Broca bija aizņemts ar Linkolna smadzeņu daļu pētīšanu kamēr viņš rakstīja, precīzāk, tās daļas, kas nodarbojās ar valodas apstrādi, izpratni un runas veidošanu (kopā ar kontrolējošiem sejas neironiem).


Tas, ko mēs tagad pazīstam kā “Broca teritoriju”, atrodas apakšējā frontālajā žiroskopā. Tur izteiksmīgi bagātā valoda rodas. Broca bija pirmais, kas sasaistīja kreiso puslodi ar valodu, kas vēl šodien ir spēkā lielākajai daļai no mums. (to nevar teikt par visām smadzenēm —iespējams, ka labajā pusē ir valodas centrs, kur valodas cilpa atrodas aptuveni 30 procentu kreiļu un apmēram 10 procentu labējo cilvēku smadzenēs.)


Aiz Brocas teritorijas atrodas Pāra triangularis, kas ir iesaistīts valodas semantikā. Kad tu pārstāj domāt par kaut ko, ko kāds ir teicis, piemēram, rindiņu dzejolī. Tā ir tā smadzeņu daļa, kas dara smago darbu un rūpējas par šo funkciju. Tā kā Broca pētīja pacientus, kuriem bija dažādi runas traucējumi, viņš savā vārdā nosauca arī “Broca afāziju” jeb izteiksmīgo afāziju. Tā sauc pacientus, kuriem bieži vien ir rokas un kājas nespēks vai paralīze, ko izraisa vidējas pakāpes truces bojājumi.


Vēl viens no Broca pacientiem bija zinātnieks, kuram pēc operācijas vairs nebija “Broca teritorijas”. Lai gan zinātnieks cieta no nelieliem valodas traucējumiem, piemēram, nespējas veidot sarežģītus teikumus, viņa runa galu galā atguvās, kas nozīmēja dažu citu smadzeņu daļu pielāgošanās, kādas citas funkcijas veikšanā, šajā gadījumā, kur smadzenēs var notikt valodas apstrāde.


Desmit gadus pēc Broca atklājumiem vācu neirologs Karls Wernicke atklāja, ka Broca rajons nav vienīgā vieta smadzenēs, kas var izraisīt valodas deficītu. Augšējā aizmugurējā daivā Wernicke teritorija darbojas kā Broca apgabala līdzinieks. Tas darbojas ar uztveršanas valodu vai valodu, ko dzirdam un apstrādājam.

“Arkuate fasciculus” saista Broca teritoriju ar Wernicke teritoriju. Ja sabojāsiet šo nervu saišķi, jums būs grūti atkārtot to, ko saka citi.


Wernicke bija arī pirmais, kas izveidoja valodas neiroloģisko modeli, noteikdams dažādus valodas procesus smadzenēs – runasizpratni, izrunas izpratni, rakstīšanu un lasīšanu. Šo modeli 1965.gadā atjaunināja Normans Geschwind. Liela daļa mūsdienu neiroloģijas, kas attiecas uz valodu, ir modelēta uz Wernicke-Geschwind modeli, lai gan modelis šodien ir mazliet novecojis, tas sniedz plašu pārskatu. Tas satur dažas neprecizitātes, ieskaitot domu, ka valodas apstrāde notiek secīgā secībā, nevis dažādās smadzeņu daļās vienlaicīgi, kā mēs to zinam šodien.


Sešdesmitajos gados Geschwind atklāja, ka mazajai parietālajai lobulei ir kaut kas svarīgs, kas saistīts ar valodas apstrādi. Tagad, pateicoties daudz uzlabotai attēlveidošanas tehnoloģijai, mēs zinām, ka ir vēlviens ceļš, pa kuru valoda ceļo starp Brocu apgabalu un Wernicke apgabalu – mazākajā parietālajā lobulē. Šis smadzeņu reģions ir saistīts ar valodas iegūšanu un valodas abstraktu izmantošanu. Šeit mēs savācam un apdomājam izteiktus un rakstītus vārdus, ne tikai izprotot to nozīmi, bet arī to, kā tie skan un strādā gramatiski. Šī smadzeņu daļa palīdz klasificēt lietas, izmantojot dzirdes, redzes un maņu stimulus. Šīs daļas vēlā nobriešana varētu būt iemesls, kāpēc bērni parasti nemācās lasīt un rakstīt, kamēr nav apmēram 5 gadu vecumā.


Fisforms žiroskops ir arī frontālajā daivā, un tam ir arī interesanta loma valodas apstrādē smadzenēs. Šis apgabals palīdz atpazīt vārdus un klasificēt lietas citās kategorijās. Šīs smadzeņu daļas bojājums var apgrūtināt vārdu atpazīšanu lappusē.

Šodien nepārtraukti apgūstam jaunas zināšanas, par to kā strādā valoda. Piemēram, mēs uzskatām, ka labā smadzeņu daļā veic savu valodas funkciju daļu, ieskaitot spēju izprast metaforas, kā arī intonācijas.


Laikam ejot, mēs uzskatījām, ka cilvēki, kas sazinās ar zīmju valodu izmantoja savādāku, vairāk vizuāli atkarīgu valodas uztvere. Tagad zinam, ka valoda pastāv līdzīgi verbāli un arī neverbāli. Kā izrādās, nedzirdīgu cilvēku smadzenes darbojas tāpat kā viņu dzirdes partneriem. Runājot tiek aktivizētas tās pašas smadzeņu daļas, kuras izmanto lietojot zīmju valodu.


Šis pētījums tika veikts “NeuroImage” jautājumā, bet Kārena Emoreja, runasvalodas profesore Sandjego Valsts universitātē, ir nākusi klajā ar jaunu pētījumu. Amerikas Zinātnes veicināšanas asociācija nāca klajā ar ilustrāciju, kas pierādīja, ka smadzenes reaģē uz pazīmēm, kas ir pantomīmas, vienādi, piemēram, zīmju valodā dzeršana, tiek uztverta tādā pašā veidā kā vārds “dzēriens” tiktu izrunāts skaļi.

“Tas liek domāt, ka smadzenes strādā valodai, nevis runāšanai,” Saka Kārena.


Lietvārdi un Darbības vārdi

Kā reaģē smadzenes, ja mēs lietojam darbības vārdu- dzēriens, salīdzinot, ja lietojam lietvārdu piens?


Jauns pētījums atklāj, ka smadzenes pret lietvārdiem un darbības vārdiem izturas pavisam citādi. Bērni skolā parasti mācās lietvārdus pirms darbības vārdiem, un, pēc raksta žūrnālā NeuroImage, pieaugušie parasti kognitīvo testu laikā ātrāk reaģē uz lietvārdiem nekā darbības vārdiem. Kognitīvie testi parādīja kā cilvēka smadzenes funkcionē, kad tās iepazīst jaunus lietvārdus un darbības vārdus.


Šo zinātnieku savāktie attēli no 21 cilvēka, kuri apguva 80 jaunus lietvārdus un 80 jaunus darbības vārdus, parādīja, ka, uzzinot jaunu lietvārdu, smadzenes reaģēja galvenokārt kreisajā vārpstveidīgajā žiroskopā, savukārt, darbības vārdi stimulēja kreiso aizmugurējo, mediālo žiroskopu, kas mums palīdz apstrādāt gramatiku. Pētījums norāda kā mūsu smadzenes apgūst runāšanu, lai gan tas neko daudz neatklāj, par to kā mēs apgūstam valodu.


“Šie rezultāti liek domāt, ka tie paši reģioni, kas agrāk bija saistīti ar lietvārdu un darbības vārdu nozīmes atspoguļošanu, ir saistīti arī ar sakarību izveidošanu starp nozīmi un jaunajiem vārdiem, procesu, kas nepieciešams otrās valodas apguvei,” saka Rodríguez-Fornells.


“No smadzeņu viļņiem līdz mākslai”

Tas, kā mūsu prāti uztver šos vārdus un darbības, un pārveido tos par smalkiem paziņojumiem un melodiskām frāzēm, ir daudz zinātniskāku pētījumu un debašu temats.

“Vai kas labs var sanākt, metot šādu medicīnisku aci uz rakstniecības pasauli?“ Alise Flaertija savā grāmatā raksta “Pusnakts slimība: Ceļš uz rakstnieku, rakstnieku bloks un radošās smadzenes”. “Darbību medicīniska pētīšana mēdz novest pie mākslinieku patoloģijām: El Greco garēnās figūras tiek skaidrotas kā vienkārši astigmatisms, Dostojevska rakstītais nav nekas cits kā tikai epilepsija.”


Protams, gan rakstnieku, gan citu mākslinieku smadzeņu anomāliju pētīšana ir gudrs veids kā veidot sapratni par veidiem, kā smadzenes apstrādā valodu. Piemēram, Vladimirs Nabokovs bija pazīstams sinetists, stāvoklis, kuru ietekmēja tas, cik daudz baltās masas pastāv vārpstveidīgajā žiroskopā. Jau zinām, ka šī smadzeņu daļa ir nozīmīga valodas apstrādē un veidošanā.


Nav nekāds pārsteigums, ka Nabokovs varēja uztvert savas hromostēzijas izpausmes — viņš saistīja krāsas ar skaitļiem, cilvēkiem un emocijām, un pārveidot tos spilgtos teikumos un aizraujošās tēlu rakstura iezīmes, kā viņš to darīja savos romānos, kuros galvenie varoņi bija sinteti.


Vai arī tādu rakstnieku kā Džoisa Kerola Oates un Džordža Orvela bagātīgos darbus varētu izskaidrot ar hipergrāfiju — stāvokli, kurā cilvēks ir spiests rakstīt.

Bet robeža starp to, kāpēc mēs kaut ko darām un kā šīs neiroloģiskās īpatnības izpaužas mākslā, ir šaura. Mēs varam izskaidrot ģēniju, izpētot viņa vai viņas prātu, bet mums vēl ir daudz ko uzzināt par smadzenēm un to, kāpēc mēs darām to, ko darām.

Šis raksts publicēts “Brain World Magazine” 2010.gada izdevumā.


Pēc RigaBrain smadzeņu treniņiem uzlabojās smadzeņu pašorganizēšanās!

27 views