top of page

Kā traumatiska stresa pieredze veicina agresiju?

Traumatisks stress var veicināt agresiju, nostiprinot divas smadzenēs esošas neirālās trajektorijas, kas saistītas ar emocijām, lasāms žurnālā Journal of Neuroscience publicētajos pētījumos. Izmantojot dziļo smadzeņu stimulāciju, kas vērsta uz šiem ceļiem, var rasties ar pēctraumatiska stresa traucējumiem saistīta agresivitāte.


Traumatiska stresa ierosinātas sekas var izpausties ilgi pēc notikuma, kas radījuši stresu. Cilvēki, kas cieš no posttraumatiska stresa, bieži izjūt paaugstinātu agresivitāti, ko izraisa šobrīd neizpētītas izmaiņas amigdalā jeb mandeļveida kodols mūsu smadzenēs. Tai ir būtiska loma emociju, sociālās uzvedības un agresijas kontrolē.


Ir izpētīts, kā pēctraumatiska stresa dēļ mainījušās ar amigdalu saistītas izpausmes uzvedībā. Pētījuma “respondenti” bija peļu tēviņi. Agresijas uzplūdā aktivizējas divi neirālo savienojumu ceļi, kas provocēja vēl lielākus uzbrukumus citām pelēm: shēma, kas savieno amigdalu ar ventromediālo hipotalāmu. Šie neirālie ceļi būtībā modulē uzbrukumu biežumu un ilgumu. Pētījuma otrajā posmā pētnieku komanda izmantoja zemas gaismas frekvences, lai apturētu neirālo ceļu nostiprināšanos, novēršot agresīvas uzvedības pastiprināšanos. Tiek pieņemts, ka dziļā smadzeņu stimulācija var izraisīt tādu pašu ietekmi uz cilvēkiem.


RigaBrain smadzeņu treniņu apmeklētāji ir ziņojuši par agresivitātes mazināšanos


Avots: Jacob Nordman, Xiaoyu Ma, Qinhua Gu, Michael Potegal, He Li, Alexxai V. Kravitz, Zheng Li. Potentiation of divergent medial amygdala pathways drives experience-dependent aggression escalation. The Journal of Neuroscience, 2020

12 views