Ko sievietes novērtē vīriešos?
Bieži sastopamies ar sajūtu, ka “dažas lietas nekad nemainās”. Piemēram, dzimumu stereotipi un gaidas vienam no otra – sievietēm no vīriešiem un otrādi. Tradicionāli tiek sagaidīts, ka vīrietis ir orientēts uz darbu un socializēšanos, mazāk – uz ģimenes pavarda uzturēšanu. Ja tas tā nav, pētījumi rāda, ka vīrieši tiek uztverti kā nekompetenti, “bez mugurkaula”, viņi retāk saņem darba piedāvājumus. Un saskaņā ar pētījumiem, šie stereotipi ir pārsteidzoši noturīgi laika gaitā.


Beļģijā 2018. gadā veiktā pētījumā zinātnieki centušies noskaidrot, kas notiek attiecību sfērā – kādiem vīriešiem šobrīd priekšroku dod sievietes. Izrādās, ka jo vairāk sieviešu realizē sevi karjerā, jo biežāk tiek meklēts partneris, kas varētu līdzsvarot darba un ģimenes dzīvi.


Pētījumā sievietes lasīja aprakstus par diviem vīriešiem: pirmais bija uz ģimeni orientēts vīrietis, kas uzņēmās bērna kopšanas atvaļinājumu un palika ar bērnu ilgāk par noteikto BKA ilgumu. Otrs vīrietis bija orientēts uz savu darbu, viņš arī uzņēmās BKA, taču nolēma atsākt strādāt pirms BKA beigām. Pēc tam tika lūgts pētījuma dalībnieces dalīties savās izjūtās. Tika konstatēts, ka gados jaunas sievietes dod priekšroku pirmajam vīrietim, viņš tika aprakstīts kā labāks tētis, kas ir vērsts uz ģimeni, pievilcīgāks.  Turklāt sievietes atzina, ka jo vairāk vīrietis novērtē ģimeni – savu partneri un bērnus, jo mazāk ģimenē tiek piedzīvoti darba un privātās dzīves līdzsvara konflikti, turklāt sievietes ir apmierinātākas ar attiecībām ar šāda tipa vīriešiem. Turklāt gan vīrieši, gan sievietes pētījumā novērtēja ģimeni kā svarīgāku dzīves aspektu, salīdzinot ar karjeru.


Tātad varam secināt, ka attiecību plāksnē situācija mainās, un mūsdienās sievietes drīzāk tiecas pēc uz ģimeni orientētiem partneriem. Pētnieki uzskata, ka iemesls tam varētu būt tas, ka mūsdienās mainās lomas, ko ieņemam sabiedrībā – ja sievietei ir jābūt gan karjerā, gan ģimenes dzīvē aktīvā pozīcijā, tas pats tiek sagaidīts arī no vīrieša, lai līdzsvarotu situāciju. Interesanti, ka līdz ar šo uztveres maiņu mainās arī vīriešu pievilcības faktors.


Izmantotie literatūras avoti:

Meeussen, L., Van Laar, C., & Verbruggen, M. (2018). Looking for a family man? Norms for men are toppling in heterosexual relationships. Sex Roles.

Croft, A., Schmader, T., & Block, K. (2015). An unexamined inequality; cultural and psychological barriers to men’s engagement with communal roles. Personality and Social Psychology Review, 19, 343–370.


Fox, G. L., & Bruce, C. (2001). Conditional fatherhood: Identity theory and parental investment theory as alternative sources of explanation of fathering. Journal of Marriage and Family, 63, 394–403.