Smadzenes un cukurs - ko zinātne par to saka

Kurš gan nemīl saldumus? Bet pārāk daudz cukura mūsu uzturā var veicināt svara pieaugumu un aptaukošanos, kā arī otrā tipa cukura diabētu un zobu bojāšanos. Ikvienam zināms, ka nevajadzētu ēst saldumus, saldējumu, cepumus un dzert saldinātos dzērienus, bet tomēr dažreiz ir tik grūti atturēties. It kā smadzenes nevarētu pretoties šiem ēdieniem.Neirozinātnieces Amy Reichelt pētījums koncentrējas uz to, kā mūsdienu aptaukošanos veicinošā diēta maina smadzenes. Kā pārtika, ko ēdam, maina mūsu uzvedību? Vai izmaiņas smadzeņu darbībā var mazināt citi dzīvesveida faktori?


Dopamīna līmeņa “trieciens”

Balstotes uz evolūcijas teoriju, mūsu primitīvie senči bija maitēdāji. Saldi ēdieni ir lielisks enerģijas avots, tāpēc laika gaitā saldu pārtiku izvēlamies labprātāk. Pārtika ar nepatīkamu, rūgtu vai skābu garšu var liecināt par kaut ko nenogatavojušos, indīgu vai puvušu, kas izraisa nelabumu. Līdz ar to, lai maksimizētu mūsu sugas izdzīvošanas iespējas, mums ir dabiski izveidojusies tāda smadzeņu sistēma, kas dod priekšroku saldām garšām, jo tas ir lielisks enerģijas avots, lai apgādātu mūsu ķermeni. Mūsu organisms patērē cukuru jeb glikozi. Glikoze nāk no grieķu vārda glukos, kas nozīmē saldu. Glikoze ir degviela mūsu ķermeņa šūnām, ieskaitot smadzeņu šūnas (neironus). Kad mēs ēdam saldu pārtiku, smadzeņu atalgojuma sistēma (mezolimbiskā dopamīna sistēma) tiek aktivēta.


Dopamīns ir smadzeņu ķīmiskā viela, ko izdala neironi un kas signalizē, ka notikums bijis pozitīvs. Kad atalgojuma sistēma tiek aktivēta, tā pastiprina šo uzvedību - veicinot atkārtotu šo darbību veikšanu. Dopamīna līmenis palielinās, ēdot cukuru, un smadzenes ātri iemācās, radot atkārtotu vēlmi uzņemt to. Mūsdienās mums apkārt ir sastopams daudz saldu, ar enerģiju bagāti produkti, tie ir pieejami visur. Diemžēl mūsu smadzenes joprojām ir ļoti līdzīgas senču smadzenēm, kurām ļoti patīk cukurs.

Vai cukurs var pārkārtot smadzenes? Smadzenes nepārtraukti pārveidojas, un šo procesu sauc par neiroplasticitāti. Šī pārkārtošanās var notikt caur atalgojuma sistēmu. Atkārtota atalgojuma sistēmas aktivēšana, lietojot narkotiskas vielas vai ēdot daudz saldumus, veicina smadzeņu adaptēšanos biežai stimulācijai, radot sava veida toleranci. Ēdot saldumus, mums prasās patērēt tos arvien vairāk, lai gūtu tādu pašu atalgojuma sajūtu - klasiska atkarības pazīme.


Cukurs var negatīvi ietekmēt atmiņu veidošanos Vēl viens smadzeņu reģions, ko ietekmē augsts cukura patēriņš uzturā, ir hipokamps - atmiņas centrs. Pētījumi liecina, ka žurkas, kas patērēja vairāk cukura, spēja mazāk atcerēties objektus, kurus bija redzējušas noteiktās vietās. Cukura izmainītās izmaiņas hipokampā bija saistītas gan ar jauno neironu samazināšanos, kas ir nozīmīgi atmiņas šifrēšanā, gan ķīmisko vielu palielināšanos, kas saistītas ar iekaisuma procesiem.


Kā pasargāt smadzenes no cukura? Pasaules Veselības organizācija iesaka ierobežot pievienoto cukura daudzumu līdz 5% no mūsu ikdienā uzņemtā kaloriju daudzuma, kas ir 25g jeb 6 tējkarotes. Ņemot vērā, ka vidēji pieaugušais uzņem vismaz divreiz vairāk, tas var būt diezgan liels izaicinājums priekš daudziem. Būtiski ir tas, ka smadzeņu neiroplasticitātes dēļ smadzenes spēj zināmā mērā atjaunoties, samazinot cukura patēriņu uzturā, un fiziskās aktivitātes veicina šo procesu. Pārtikas produkti, kas bagātīgi ar omega-3 taukskābēm (zivju eļļa, rieksti, sēklas), ir arī neiroprotektīvi un palielina ķīmisko vielu daudzumu smadzenēs, kas nepieciešamas, lai veidotu jaunus neironus.


Kaut arī nav viegli mainīt paradumus, kā piemēram, regulāra deserta ēšana vai dubultās kafijas pagatavošana, smadzenes pateiksies par pozitīvo soli paradumu maiņā. Pirmais solis vienmēr ir grūtākais, pēc tam jauno paradumu ievērot kļūs arvien vieglāk.


Paradumu maiņai labi var palīdzēt arī RigaBrain smadzeņu treniņi.

Amy Reichelt. Your brain on sugar: What the science actually say: https://theconversation.com/your-brain-on-sugar-what-the-science-actually-says-126581?fbclid=IwAR3JeD3PWcKj1b-FeaSiso69rD1qI7-l2bM9DDlKnvhgvaJQGVuDOGGu3Dg