top of page
Brain Rembrandt style 3.png
Notebook_edited.png

Stāvokļi, kas var izmainīt tavu personību

Kas ir personība?

Tas ko tu domā, kā jūties un kā izturies veido tavu personību, tas ir tas, kas tevi veido par to, kas esi.


Tie ir tavi paradumi, īpatnības un tas, kā tu reaģē uz pasauli ap sevi. Lai gan tavs garastāvoklis mainās un, gadiem ejot, tu mācies un audz, tāpat ir vēl kāda tava nenoteiktība tajā visā. Daži veselības stāvokļi var ietekmēt tavu personību un likt reaģēt tādos veidos, kādi šķietami ir ārpus tava rakstura un būtības.


Alcheimera slimība

Šī slimība ietekmē domāšanu, spriestspēju, atmiņu un lēmumu pieņemšanu. Tā var likt tev justies apjukušam un izmainīt to, kā tu izturies. Sākotnēji tā izpaužas kā nedrošība vai vieglāka aizkaitināmība. Laika gaitā slimības ietekme var kļūt daudz nopietnāka. Mīļš un domīgs cilvēks var kļūt ļoti valdonīgs un prasīgs. Vai kāds, kurš daudz raizējās vai ātri kļuva satraukts var kļūt vieglprātīgs un nejūtīgs pret stresu.


Levī ķermenīšu demence

Šis ir otrs biežākais demences veids pēc Alcheimera. Neierastu olbaltumvielu veidojumi, saukti par Levi ķermenīšiem, veidojas smadzeņu reģionos, kas ir atbildīgi par atmiņu, kustībām un domāšanu. Tātad ķermenis tiek ietekmēts gan mentāli jeb garīgi, gan fiziski. Cilvēki ar šo saslimšanu visbiežāk kļūst pasīvi, izrāda arvien mazāk emocijas un zaudē interesi par hobijiem un citām aktivitātēm.


Parkinsona slimība

Tā var sākties ar nelielu roku trīci, bet progresējot tā galu galā ietekmē spēju staigāt, runāt, gulēt un domāt. Pat sākuma stadijā, tā var izpausties, kā pārņemtība ar sīkumiem, vai tieši pretēji izpausties, kā pēkšņa vienaldzība. Vēlāk var šķist, ka tiek zaudētas saprāta spējas vai tu kļūsti ne tik sociāls kā bija agrāk, kā arī kļūst arvien grūtāk sakopot domas vienā virzienā.


Hantingtona saslimšana

Ar šo slimību piedzimst, bet tā parasti parādās 30 – 40 gadu vecumā. Tā iznīcina smadzeņu šūnas un ietekmē katru tavas dzīves daļu. Var rasties grūtības skaidri domāt, vai vari kļūt tik dusmīgs, ka sāc dauzīt sienas, vai kļūsti tik vienaldzīgs, ka pat neveic tik vienkāršas lietas kā zobu tīrīšana un tas viss var notikt pat neapjaušot, ka tas ar tevi notiek.


Multiplā skleroze

Šajā stāvoklī, tava imūnsistēma uzbrūk smadzeņu un muguras smadzeņu nerviem. Multiplā skleroze var izsaistīt problēmas sākot no problēmām ar urīnpūšļa darbību, līdz pat nespējai staigāt. Dažos gadījumos, tā var novest līdz eiforijas stāvoklim, kad prieks ir ārpus normas robežām un tiek pazaudēta saikne ar realitāti. Var parādīties pēkšņi smiekli vai raudāšana, kas ir nekontrolējama un nesavienojama ar to kā patiesi jūties.


Vairogdziedzera saslimšana- hipotireoze

Vairogdziedzeris veido hormonus, kas saka tavam ķermenim, cik ātri vai lēnu strādāt. Ja tas izveido par daudz hormonu, var šķist ka kāds ir uzkāpis un nelaiž vaļā gāzes pedāli. Tu vari kļūt viegli aizkaitināms, nedrošs, ar lielām garastāvokļa svārstībām. Ja hormoni netiek saražotie pietiekamā daudzumā, var šķist, ka personība sāk pazust, vari viegli daudz ko aizmirst un grūtības var sagādāt dažādu lietu pārdomāšana un analizēšana. Ja hipotireoze netiek ārstēta, tai var būt ilgnoturīga ietekme uz smadzenēm un smadzeņu darbību.


Smadzeņu audzējs

Audzējs priekšējā smadzeņu daļā var ietekmēt tos reģionus, kas ir atbildīgi par personības veidošanos, emocijām, problēmrisināšanu un atmiņu. Tas var likt tev justies apjukušam, vai arī viegli aizmirst. Tas var izraisīt arī garastāvokļa maiņas, padarīt agresīvāku vai izsaukt jeb trigerot paranoīdas domas, piemēram domāt, ka kaut kur ārpusē ir cilvēki, kas tevi gaida, lai kaut ko nodarītu, lai gan tā nav.


Daži vēža paveidi

Smadzeņu audzēji un muguras smadzeņu audzēji nav vienīgie, kas var ietekmēt personību. Ja vēzis ir hipofīzē, kas kontrolē hormonu līmeni, tas ietekmēs arī personību, tāpat kā adenokarcinoma, kas rodas šūnās , kuras ražo gļotas un citus šķidrumus. Tas var izplatīties pa visu ķermeni- krūtīs, zarnās, plaušās un aizkuņģa dziedzerī.


Insults

Kad kāda smadzeņu daļa netiek pietiekami apgādāta ar asinīm, smadzeņu šūnām nav pietiekami daudz skābekļa un tās sāk iet bojā. Sekas ir atkarīgas no tā, cik ilgs ir bijis insulta notikums un kurā smadzeņu daļā tas noticis, tas var mainīt personību dažādos veidos. Tu vari ātrāk zaudēt pacietību, piedzīvot nopietnas garastāvokļa maiņas, vai kļūt impulsīvāks kā biji agrāk.


Traumatisks smadzeņu bojājums

Pēc nopietna trieciena pa galvu, var būt personības izmaiņas, kas sākotnēji ir slēptas un parādās laika gaitā. Nopietnākos gadījumos, var šķist, ka esi pavisam cits cilvēks sakot un darot lietas, ko agrāk nekad nebūtu darījis.


Depresija

Parādoties depresijai, tā ietekmē katru tavas dzīves sfēru. Tā ietekmē ne tikai garastāvokli, bet arī lietas par ko domā, atmiņu un to, kā veic lēmumu pieņemšanu. Izmainās tavs skats uz pasauli tev apkārt. Sievietēm un vīriešiem tas var būt ļoti atšķirīgi. Sievietes biežāk jūtas nevērtīgas, bēdīgas un vainīgas, savukārt vīrieši jūtas noguruši, vieglāk aizkaitināmi un dusmīgi.


Obsesīvi-kompulsīvi traucējumi

OCD jeb obsesīvi-kompulsīvi traucējumi var likt tev justies nedrošam un raisīt domas, kas uzmācīgi mudina tevi, piemēram, likt mazgāt rokas vēl un vēl. Tu vari sākt sevi ļoti apšaubīt, kā rezultātā ir nepieciešams ļoti ilgs laiks, lai paveiktu kādu uzdevumu. Tas var kļūt vēl sliktāk, ja kāds tevi kritizē, jo tādējādi tiek barota tava nedrošība un bažīgums.


Bipolārie traucējumi

Tie izraisa garastāvokļa maiņas, kas ir ārpus normālām garastāvokļa svārstībām ikdienas dzīvē. Kad esi labā garastāvoklī, tu var justies pacilāts, ļoti ātri runāt, pieņemt lielus riskus. Kad esi sliktā garastāvoklī, tu vari būt noraizējies, bez enerģijas vai ar ļoti maz enerģijas un justies nevajadzīgs. Reizēm vari sajust sajaukumu starp abiem šiem garastāvokļiem. Šīs milzīgās garastāvokļa izmaiņas var izjaukt attiecības ar miegu un enerģiju, apgrūtinot arī spēju skaidri domāt.


Šizofrēnija

Šī nopietnā garīgā saslimšana var likt dzirdēt balsis un redzēt lietas, kas nepastāv. Tu vari sākt ticēt lietām, kas nav reālas. Sākumā vienkārši vari justies ne tik sociāls, bet stāvoklim pasliktinoties var būt grūti sakopot domas, un pat runāšana ar cilvēkiem var sagādāt grūtības. Kā arī iespējama uzvedība, kas neatbilst tavam raksturam, to ir grūti paredzēt un grūti kontrolēt.


Kā redzams ir daudzas saslimšanas, kuras ietekmē personu un tās veidošanos. RigaBrain nedarbojas ar saslimšanās vai diagnozēm, bet visos augstāk minētajos gadījumos smadzenes nespēj veikt savas tiešās funkcijas, kas noved pie personības pazušanas. Mēs palīdzam smadzenēm veikt to funkciju optimāli ar dinamiskā neirofīdbeka palīdzību. Piesakies izmēģināt un atgūsti vai nepazaudē savu personību.