Kas notiek ar mūsu smadzenēm, kad apgūstam jaunu prasmi?

iesaki draugiem

 

Jaunas prasmes apgūšana ir unikāla pieredze. Patiešām. Tiklīdz apgūstam ko jaunu, smadzenes ir mainījušās, un tās vairs nekad nebūs tādas pašas kā iepriekš.

Jauni neironi un to savienojumi

Katru reizi, kad ko jaunu apgūstam, smadzenes formē jaunus neironus un to savienojumus, turklāt esošos neirālos savienojumus padara spēcīgākus vai vājākus. Daži pētnieki to sauc par smadzeņu plasticitāti.

Dendrīti, kas atrodas neironos, saņem signālus no citiem dendrītiem, un signāli ceļo pa aksonu, kas tos savieno ar citiem neironiem un dendrītiem. Šie signāli ceļo neiedomājami ātri, vairākās paralēlās frakcijās, un mēs nemaz neapzināmies, kas vienas sekundes laikā notiek mūsu smadzenēs.

Smadzenes mainās visu dzīvi, un jo vairāk tu iemācies, jo plastiskākas tās kļūst.

narrative-794978_1280

No īslaicīguma uz palikšanu

Viss, ko iemācāmies, pirmkārt nonāk īstermiņa atmiņā uz daļa no informācijas pēc tam pāriet ilgtermiņa atmiņas struktūrās. Miegs ir ļoti svarīgs šīs pārejas posms, tādēļ miega traucējumi reizēm izraisa arī atmiņas traucējumus.

Dopamīns

Mācīšanās ir daudz efektīvāka, ja tā ir aizraujoša. Jaunas pieredzes apgūšana izraisa pastiprinātu dopamīna  aktivizēšanos, un tieši tas padara mācīšanās procesu par aizrautības pilnu sajūtu. Dopamīns izdalās arī, kad esam iemīlējušies, no kaut kā atkarīgi un tiekam pie atkarību izraisošā produkta/ vielas/ preces utt., arī kad mums trūkst uzmanības, jo esam pārņemti ar vairākām darbībām vienlaikus un enerģiski.

Mielīna augšana

Mielīns ir viela, kas palīdz signāliem neironos pārvietoties ātrāk, un kad apgūstam ko jaunu (īpaši senioru vecumposmā), mielīns ir ļoti svarīgs. Neironi kļūst vairāk saistīti, smadzenes strādā ārāk un labāk.

Un kas notiek, ja nemācāmies un negribam apgūt jaunu pieredzi?

Lielbritānijas izpētes programmas ietvaros atklāts, ka garlaicība (kas parādās, ja cilvēks mācās ļoti reti vai nemācās nemaz) ir bīstama veselībai. Ilgstoši garlaikotiem cilvēkiem gandrīz divas reizes biežāk ir sirdstriekas.

Ja mums nav iespējas gūt jaunu pieredzi, smadzenes palēnina savu darbības ātrumu un kļūst mazāk reaģēt spējīgas uz jauniem stimuliem. Ja tas notiek ilgstoši, risks saslimt ar garīgo atpalicību vai Alcheimera slimību palielinās.

RigaBrain smadzeņu darbības līdzsvarošanas treniņos smadzenes mācās! Piesakies!

 

Use Facebook to Comment on this PostAtstāj atbildi

You must be logged in to post a comment.