Alkohola lietošana un saistība ar smadzeņu attīstību

iesaki draugiem

Alkohola lietošana pusaudža gados ir problēma, kas skar vairumu valstu. Lielbritānijā veiktas statistikas apkopojuma rezultātā noteikts, ka 20% jauniešu vecumā no 12 līdz 20 gadiem lietojuši alkoholu pēdējo 30 dienu laikā, un 13% iedzēruši nelielās devās.

Tā kā pusaudžu smadzenes ir ļoti plastiskas, tās atrodas attīstības procesā, dzeršana šajos gados var atstāt nepatīkamas un nevēlamas sekas vēlākajā dzīvē. Piemēram, smadzeņu garoza pieres daļā pilnībā attīstās tikai apmēram 25 gadu vecumā, un alkohola lietošanas dēļ pusaudža gados tā cieš visvairāk.

 “Jo jaunāks tu esi, kad pirmo reizi pamēģini alkoholu, jo ticamāk, ka vēlāk dzīvē tev būs ar alkohola lietošanu saistītas veselības problēmas,” saka Džordžs Kūbs (George Koob), Narkotiku Apkarošanas un Alkoholozes Nacionālā institūta (NIAAA) direktors. “Piemēram, ja sāc lietot alkoholu 12 gadu vecumā, problēmas sāksies ap 21 gada vecumu.”

female-alcoholism-2847443_640Lai labāk saprastu, kā alkohols ietekmē smadzenes, tika veikts longitudināls pētījums, kurā iesaistījās 10 000 bērnu 9 un 10 gadu vecumā. Pusaudžu smadzeņu kognitīvās jeb izziņas attīstības pētījuma ietvaros zinātnieki sekoja šo bērnu gaitām un ik pa laikam lūdza aizpildīt aptaujas, lai fiksētu, cik gados viņi sāk lietot alkoholu vai narkotikas, novērtētu kognitīvās spējas un sekotu līdzi smadzeņu izmaiņām ar ikgadējiem neiroizpētes smadzeņu attēliem.

Vairumā gadījumu (90%) 12 līdz 20 gadu vecuma pusaudžu alkohola lietošanas gadījumi tika definēti kā “iedzeršana”. Lai gan nav ierasts, ka pusaudži izdzertu 10 vai 15 alkohola vienības vakarā, Kūbs saka, ka daudzi pētījuma dalībnieki runā par pusaudžu dzeršanu līdz “filmas pārtrūkšanai”. Patiesībā “filmas pārtrūkšana” nozīme īslaicīgu atmiņas zudumu alkohola intoksikācijas rezultātā. Katrs šāds gadījums rada nelietus bojājumus smadzenēs, un summējot tos kopā, tie kļūst arvien nozīmīgāki. Kūbs saka: “Jaunieši ceļ varoņa godā tos biedrus, kas pārdzer visus, bet neapzinās, cik ļoti nākotnē var nodarīt sev un citiem pāri.” Pētnieks iesaka vecākiem regulāri runāt par šo tēmu bērnu klātbūtnē, caur piemēriem ilustrējot, kas notiek, ja alkohols tiek lietots regulāri.

Avots: https://danablog.org

Use Facebook to Comment on this PostAtstāj atbildi

You must be logged in to post a comment.