Apjomīgā pētījumā pierādīts, kas ir lielākais plānprātības riska faktors

iesaki draugiem

gold-3171462_640

Alkohola lietošanas radītie mentālie traucējumi ir lielākais riska faktors visu veidu plānprātības izpausmēm. Pētījums lasāms žurnālā The Lancet Public Health.

Šis pētījums veikts Francijā, un tajā piedalījušies vairāk kā miljons pieaugušo. Pieaugušie, kam konstatēti mentālie vai uzvedības traucējumi, kā arī hroniskas slimības, statistiski nozīmīgi bieži lietojuši pārmērīgas alkohola devas.

No 57000 plānprātības pacientu vairumam (57%) tika konstatēts arī hronisks alkoholisms vai tieksme lietot lielas alkohola devas. “Ja cilvēks aizraujas ar alkohola lietošanu, plānprātība var izpausties jau pirms 65 gadu sasniegšanas,” saka pētījuma līdzautors Jurgens Rems  (Jürgen Rehm). “Alkohola radītie smadzeņu bojājumi ir mazināmi un pat novēršami, ja vien cilvēks pats vēlas ārstēties. Ir prakses, kas palīdz sekmīgi ārstēt plānprātību.” Dr. Rems secina, ka alkohola lietošana var saīsināt mūžu pat par 20 gadiem.

Lai gan apkopojot informāciju par visiem plānprātības pacientiem, secināts, ka vairums no tiem ir sievietes, tomēr 64.9% plānprātības pacientu, kas saistīta tieši ar alkohola lietošanu, ir vīrieši.

Avots: Michaël Schwarzinger, Bruce G Pollock, Omer S M Hasan, Carole Dufouil, Prof Jürgen Rehm, QalyDays Study Group. Contribution of alcohol use disorders to the burden of dementia in France 2008–13: a nationwide retrospective cohort study. The Lancet Public Health, 2018

Use Facebook to Comment on this PostAtstāj atbildi

You must be logged in to post a comment.