top of page
Brain Rembrandt style 3.png
Notebook_edited.png

Vingrošana senioriem aktivizē par atmiņu atbildīgos neironu tīklus


Cik ātri mēs varam sākt novērot priekšrocības, ko sniedz regulāra fiziska aktivitāte? Merilendas Universitātes pētījumā par fiziski un garīgi veseliem senioriem apliecināts, ka pat viena fizisko aktivitāšu nodarbība palielina aktivizēšanos smadzeņu ķēdēs, kas saistītas ar efektīvākiem atmiņas procesiem.Tostarp hippokampā, kas masas ziņā sarūk ar vecumu, un ir smadzeņu reģions, kas pirmais „uzbrūk” Alcheimera slimībai.


“Lai gan ir pierādīts, ka regulāri vingrojumi var palielināt hipokampa masu, nu mēs zinām, ka regulāra vingrošana spēj pat būtiskāk ietekmēt šo svarīgo smadzeņu reģionu,” saka dr. J. Kārsons Smits, Merilendas Universitātes Sabiedrības veselības skolas kinezioloģijas asociētais profesors un pētījuma vadošais autors.


Pētījums ir publicēts Journal of the International Neuropsychological Society.

Dr. Smita pētnieku komanda novērtēja smadzeņu aktivitāti (izmantojot fMRI) veseliem pētījuma dalībniekiem vecumā no 55 līdz 85 gadiem, kuri tika aicināti veikt atmiņas uzdevumu, kas saistīts ar labi zināmu un pilnīgi nezināmu nosaukumu atminēšanos. Slavenu vārdu atcerēšanās aktivizē neironu tīklu, kas saistīts ar semantisko atmiņu, kas, kā zināms, laika gaitā parasti pasliktinās.


Šis tests tika veikts 30 minūtes pēc vidēji intensīva treniņa (70% no maksimālās piepūles) uz velotrenažiera, un kontroles mērījums – citā dienā pēc atpūtas laika. Dalībnieku smadzeņu aktivizācija, pareizi atceroties vārdus, četrās smadzeņu garozas zonās bija ievērojami lielāka pusstundu pēc treniņa, salīdzinot ar rezultātu, kas tika iegūts pēc atpūtas brīža. Abās smadzeņu puslodēs hipokamps aktivizējās izteiktāk tieši pēc slodzes.


Avots: Junyeon Won, Alfonso J. Alfini, Lauren R. Weiss, Corey S. Michelson, Daniel D. Callow, Sushant M. Ranadive, Rodolphe J. Gentili, J. Carson Smith. Semantic Memory Activation After Acute Exercise in Healthy Older Adults. Journal of the International Neuropsychological Society, 2019.


Dejo un kusties, bet ja kauli jau vairs neļauj, tad dinamiskais neirofīdbeks nāks talkā nepazaudēt atmiņas. https://www.rigabrain.com/pieteikties