top of page

Dopamīna optimizēšana lielākai motivācijai

Reti var satikt kādu, kas nav dzirdējis par dopamīna molekulu vai kas nezina kaut ko

par tā ietekmi uz cilvēka psihi vai smadzeņu darbību. Medijos dopamīns tiek dēvēts par

laimes hormonu, un sabiedrībai ir zināms kaut kas par dopamīna saikni ar baudu, prieku vai apbalvojumu. Tādas nodarbes kā mielošanās ar šokolādi, fiziskā aktivitāte, sekss, kafijas dzeršana vai smēķēšana, kas rada patīkamas sajūtas, izraisa dopamīna izdalīšanos smadzenēs.

Tomēr dopamīns spēlē svarīgu lomu ne tikai baudas sasniegšanā (piemēram, šokolādes

gabaliņa notiesāšanā), bet arī laika posmā pirms šī notikuma. Liels dopamīna daudzums tiek izdalīts tad, kad izjūtam vēlmi, gaidas un alkas. Piemēram, sēžot restorānā un gaidot pasūtīto desertu, smadzenēs palielinās dopamīna daudzums, jo paredzam, ka šis mielasts būs baudāms. Šajā kontekstā kļūst aktuāls jēdziens “motivācija”.


Motivācija ir psihes process, kurš liek cilvēkam izjust iekšēju interesi, dziņu, vēlmi,

kas virza uz rīcību un var izraisīt darbību. Tieši dopamīns ir tas, kas smadzenēs regulē

motivāciju, virzot cilvēka rīcību uz baudas vai apbalvojuma sasniegšanu. Turklāt, jo vairāk

dopamīns izdalās laika posmā līdz gaidāmajai baudai, jo lielāka ir motivācija. Ir arī zināms,

ka dopamīna molekulas smadzenēs pārtop par adrenalīnu, kas vairo enerģiju kādai konkrētai darbībai. Kā arī dopamīns izdalās vienlaicīgi ar vēl vienu neiroķimikāliju – glutamātu, kas pavairo smadzeņu šūnu aktivitāti. Rezultātā kopā ar citām neiroķimikālijām dopamīns raisa enerģiju, mudina cilvēku uz darbību kaut kāda baudāma mērķa sasniegšanai. Ja šo neiroķimikāliju izdalīšanās mazinās, zūd arī motivācija, it sevišķi, ja gaidāmā bauda netiek sasniegta. Pastāv metodes dopamīna pavairošanai, kas varētu kalpot motivācijas stiprināšanai.


Šokolāde, kofeīns, sekss, nikotīns stimulē dopamīna izdalīšanos, bet šie efekti ir

īslaicīgi, kas ilgst no dažām sekundēm līdz dažām minūtēm. Turklāt pēc šīm nodarbēm

dopamīna līmenis smadzenēs krītas, kas izraisa sāpēm pielīdzināmu fizioloģisku reakciju

smadzenēs. Tāpēc šajā rakstā atlasītās metodes dopamīna pavairošanai ir tādas, kas potenciāli spēs paaugstināt dopamīna bāzes līmeni smadzenēs vai veicinās ilgstošu dopamīna plūsmu, kas var tikt virzīta uz motivācijas paaugstināšanu.1. Iegremdēšanās aukstā ūdenī (auksta duša vai gremdējot ķermeni ledus vannā) veicina lēnu un pakāpenisku dopamīna izdalīšanos. Pētnieki, mērot dažādu hormonu un ķīmikāliju sintēzi un to cirkulāciju cilvēka asinsritē dažādās ūdens temperatūrās, ir novērojuši, ka tieši uzturēšanās aukstā ūdenī (vismaz 2 minūtes) nodrošina lēnu dopamīna izdalīšanos. Tas var ilgt līdz pat 3 stundām pēc iegremdēšanās. Lēnas un pakāpeniskas dopamīna izdalīšanās dēļ tas neizraisa tā krasu kritumu. Turklāt pētījumu dalībnieki ziņo, ka izjūt ilgstošu mundrumu, bet vienlaicīgi arī mieru.


2. Parasti cilvēks vēlas paaugstināt savu motivāciju, lai varētu paveikt kādu fiziski vai intelektuāli smagu darbu (piem., sporta zālē, studijās, darbā). Taču ir novērots, ka pūles un smags darbs pats par sevi stimulē dopamīna izdalīšanos, paaugstinot tālāku motivāciju. Turklāt, tas notiek tikai tad, kad netiek piemērots apbalvojums. Ja smags darbs tiek paveikts tikai apbalvojuma dēļ, tad smadzenes iemācās asociēt baudu tikai ar apbalvojumu, bet ne ar pūlēm, kas savukārt var samazina motivāciju veikt smagu darbu. Tāpēc, iemācoties gūt baudu no strādāšanas vai piepūles un koncentrējoties uz pašu darbu nevis uz rezultātu, padarīs darbu vai pūles par apbalvojumu.


3. Oksitocīns ir hormons un neiroķimikālija, kas parasti tiek asociēts ar ciešu sociālo saikni un mīlestību. Interesantu atklājumu 2017.gadā veica Stenfordas pētnieki, parādot, ka oksitocīns un sociālās saites tiešā veidā stimulē dopamīna sintēzi. Socializēšanās ar mums tuviem cilvēkiem, piemēram, ar romantisko partneri, ar tuviem draugiem vai ģimenes locekļiem rada sociālas saiknes apbalvojuma sajūtu. Tāpēc situācijās, kurās vēlamies sasniegt lielāku motivāciju, sociāls atbalsts vai kopības sajūta stimulēs augstāku dopamīna līmeni un novedīs pie stiprākas motivācijas sajūtas.


Dopamīns ir ārkārtīgi spēcīga ķimikālija, kas ietekmē cilvēka organismu un prātu. Tas ir smadzeņu dzinējspēks, kas pavairo enerģiju un mudina uz darbību. Dopamīna daudzums pastāvīgi svārstās atkarībā no pašreizējās nodarbes. Tāpēc vienā brīdī motivācija var būt augsta, bet nākošajā jau zema. Arvien biežāk tiek popularizēti farmakoloģiskie dopamīna stimulanti – sintētiski dopamīna aizstājēji vai veicinātāji. Ideja par burvju tableti, kas veicinās augstu prāta veiktspēju, ir vilinoša. Tomēr pastāv risks, ka kādā momentā motivācija un darbība kļūs neiespējama, neiedzerot kādu stimulantu, tā kā būs radusies atkarība no tā. Iemācoties gūt baudu no pūlēm, tiek stimulēta dopamīna cirkulāciju, un motivācija veikt šo vai citu darbu nezudīs. Kā arī sociālo kontaktu uzturēšana, veicot kādu darbu, radīs sociālās saiknes apbalvojumu un vairos motivāciju. Visbeidzot, motivācijas panīkuma gadījumā, auksta duša vai ledus vanna no rīta uzmundrinās un veicinās ražīgumu.


Arī RigaBrain® smadzeņu treniņu centra klienti stāsta, ka pēc seansa apmeklējuma uzlabojas prāta veiktspēju un motivāciju.
Elites slepenais ierocis


Pirms dažiem gadiem es biju tehnoloģiju konferencē Sanfrancisko, kad nejauši dzirdēju divu galveno runātāju sarunu. Viens bija riska kapitālists (RK), bet otrs - veiksmīgs startup dibinātājs.


Dibinātājs kaut ko teica, uz ko RK atbildēja ar milzīgu smaidu: “Es jums teicu. Kad tu iemācies kontrolēt dopamīnu, tu kļūsti neapturams!"


Ko viņš ar to domāja?


Padomājiet par pēdējo reizi, kad redzējāt kaut ko jaunu, ko uzreiz sajutāt nepārvaramu vēlmi iegūt. Nav svarīgi, kas tas bija. Tā pat varēja būt “mīlestības no pirmā acu skatiena” sajūta.


Iespējams, atceraties, ka pēkšņi bijāt pārāk koncentrējies uz visu nepieciešamo, lai iegūtu šo priekšmetu, vai satikties ar šo personu. Taču, tiklīdz jūs ieguvāt šo preci vai apmeklējāt dažus randiņus, nepārvaramā interese un vēlme pieklusa.


Tas ir dopamīns. Dopamīns nav paredzēts, lai padarītu cilvēkus laimīgus, tas ir radīts, lai liktu mums īpaši koncentrēties uz pēctecību (vairošanos), sasniegumiem un īpašumtiesībām.


Dopamīns atrodas blakus jums ceļojuma laikā un nekavējoties izkāpj, kad esat sasniedzis galamērķi. Tāpēc cilvēki, kuri zina, kā kontrolēt savas dopamīna līmeni, saka, ka jums ir jāizbauda ceļojums.


Šādi izskatās dopamīns, kad to kontrolējat:

  1. Pierakstiet mērķi.

  2. Iestatiet 1-3 minūšu taimeri.

  3. 1-3 minūtes padomājiet par to, cik labi jūs jutīsities pēc mērķa sasniegšanas. Ko tas nozīmēs jūsu ģimenei? Ko tas nozīmēs jums?

  4. Kad laiks ir beidzies, pierakstiet tieši to, kas jādara, lai sasniegtu šo mērķi. Pēc tam ķerieties pie sava plāna īstenošanas.


Dopamīna dēļ cilvēki ir sasnieguši neprātīgi sarežģītus mērķus, izstrādājot "lielākas, labākas, ātrākas" inovācijas gandrīz visās nozarēs.


Tāpēc nākamreiz, kad jums ir grūti pabeigt kādu sarežģītu vai ikdienišķu uzdevumu, veltiet laiku, lai koncentrētos uz to, cik labi jūs jutīsieties, ja šis uzdevums būs paveikts. Tad, kamēr dopamīns peld jūsu smadzenēs, ātri sāciet strādāt.


Uzziniet vairāk par dopamīnu, spied šeit!