top of page
Brain Rembrandt style 3.png
Notebook_edited.png

Autisms - izzinot un atbalstot katru unikālo ceļojumu

Autisma spektrs ir tikpat daudzveidīgs kā paši cilvēki, kuri ar to dzīvo. Katrs autisma stāsts ir unikāls, un katrs no tiem pelna tikt sadzirdēts un atbalstīts. RigaBrain® ir šeit, lai sniegtu šo atbalstu, izmantojot mūsdienīgas NeurOptimal® Dynamical Neurofeedback® tehnoloģijas, kas ir ieteiktas arī no Lietuvas vadošajiem autisma speciālistiem. Mūsu mērķis ir palīdzēt katram bērnam sasniegt savu pilnīgo potenciālu, neatkarīgi no viņu individuālajiem izaicinājumiem.


autisms

Kas ir autisms un tā galvenās pazīmes?

Autisms ir neiroattīstības traucējums, kas ietekmē cilvēka komunikācijas spējas, sociālās mijiedarbības un uzvedības modeļus. Trīs galvenās autisma pazīmes ietver:

  • Sociālās mijiedarbības grūtības: iespējamas problēmas saprast un interpretēt citu cilvēku emocijas un ķermeņa valodu.

  • Komunikācijas traucējumi: gan verbālās, gan neverbālās saziņas problēmas.

  • Atkārtotas un ierobežotas intereses vai uzvedības modeļi: piemēram, spēcīga pieķeršanās noteiktām rutīnām vai neierastas interešu jomas.


Svarīgākie pētījumi par autismu un smadzeņu darbību

Autisms ir neiroattīstības traucējums, kas raksturojas ar dažādām uzvedības un kognitīvām problēmām, bieži vien kopā ar atipisku smadzeņu funkciju un struktūru. Pētījumi ir snieguši ieskatu dažādos smadzeņu funkcijas aspektos cilvēkiem ar autismu. Lūk, daži galvenie secinājumi:


Autisms ietekmē smadzeņu sistēmas agrīnā dzīves posmā, un šīs novirzes mainās līdz ar attīstību, ietekmējot asociācijas zonas un funkcionālo integrāciju. Tas noved pie izpildfunkcijas traucējumiem, kuru galvenā sastāvdaļa ir darba atmiņa un reakcijas kavēšana (O'Hearn, Asato, Ordaz un Luna, 2008).


Autisma spektra traucējumus var uzskatīt par attīstības atvienošanās sindromu ar atvienojumu augstākas pakāpes smadzeņu asociācijas apgabalos, kas parasti savienojas ar frontālo daivu. Šis modelis var izskaidrot autisma novērotās neiro-uzvedības pazīmes un to attīstību laika gaitā (Geschwind & Levitt, 2007).


Autisma neiroanatomiskie pētījumi ir atklājuši novirzes noteiktos smadzeņu reģionos, piemēram, frontālās daivas, amigdalā un smadzenītēs. Tomēr nav konsekventas patoloģijas, un tiek uzskatīts, ka smadzeņu attīstības laiks ir visvairāk traucēts autisma gadījumā (Amaral, Schumann un Nordahl, 2008).


Autisma gadījumā, apstrādājot sejas izteiksmes, notiek izmaiņas smadzeņu asinsritē, kas norāda uz bioloģiskām atšķirībām smadzeņu reakcijā uz sociālajiem stimuliem. Šīs atšķirības, iespējams, veicina sociālās uzvedības novirzes, kas saistītas ar autismu (Critchley et al., 2000).


Strukturālie MRI pētījumi parāda neiroanatomiskas atšķirības smadzeņu zonās, kas saistītas ar autisma galvenajām iezīmēm. Tie ietver palielinātu pelēko vielu reģionos, kas saistīti ar sociālo izziņu, komunikāciju un atkārtotu uzvedību. Šādi atklājumi liecina par netipisku dzirdes un vizuālo uztveri autisma gadījumā (Hyde, Samson, Evans un Mottron, 2009).


Visbeidzot, autisms ietver sarežģītus un dažādus smadzeņu anomāliju modeļus, kas ietekmē vairākas kognitīvās un uzvedības jomas. Šīs novirzes atspoguļo dažādu smadzeņu tīklu netipisku attīstību un darbību.


Kāda ir autista ikdiena?

Autistiski cilvēki piedzīvo pasauli savādāk. Viņu pieredze var būt bagāta un pilnīga, taču dažreiz arī izaicinoša. Piemēram, daži autisti var būt īpaši jutīgi pret sensoriem stimuliem, piemēram, skaņām vai gaismām, kas var ietekmēt ikdienas darbības. Tomēr, ar atbilstošu atbalstu un sapratni, autisti var dzīvot pilnvērtīgu un bagātīgu dzīvi.


Autisma ietekme uz dzīvi

Autisms var ietekmēt daudzus dzīves aspektus, sākot no izglītības un karjeras līdz personīgajām attiecībām. Tomēr, ar pareizu atbalstu un resursiem, iespējams pārvarēt šīs izaicinājumus. RigaBrain® piedāvā NeurOptimal® tehnoloģiju, kas palīdz uzlabot koncentrēšanās spējas, samazināt stresu un veicināt labāku miegu, tādējādi atvieglojot dažādas ikdienas situācijas.


Kā noteikt, vai esmu autisks?

Autisma noteikšana var būt sarežģīta, jo tā simptomi ir ļoti dažādi. Galvenie simptomi ietver grūtības sociālajā mijiedarbībā, atkārtotas intereses un uzvedības modeļi, un komunikācijas izaicinājumi. Ja jūs vai jūsu bērns saskaras ar šādiem jautājumiem, ir ieteicams vērsties pie speciālista, piemēram, neirologa vai bērnu psihiatra, lai veiktu detalizētu izvērtēšanu.


Vai autisms ir izārstējams?

Autisms pašlaik nav izārstējams, bet ar atbalstu un piemērotām terapijām var uzlabot dzīves kvalitāti. NeurOptimal® Dynamical Neurofeedback® ir viena no metodēm, ko iesaka vadošie speciālisti, lai palīdzētu cilvēkiem ar autismu. Šī tehnika palīdz uzlabot pašregulācijas spējas, kas ir būtiski autisma spektra traucējumiem.


Vai autisms var parādīties vēlākā dzīves posmā?

Parasti autisma pazīmes sāk parādīties agrīnā bērnībā, bet dažos gadījumos tās var kļūt pamanāmākas tikai vēlākā vecumā, īpaši vieglākas autisma formas gadījumā. Autisma spektra traucējumi ir dažādi un to izpausmes var mainīties laika gaitā.


Vai autisti jūtas laimīgi?

Autisti, tāpat kā jebkurš cilvēks, var izjust plašu emociju klāstu, ieskaitot laimi. Lai gan autismam var būt izaicinājumi, tie ne vienmēr ietekmē cilvēka spēju izjust pozitīvas emocijas. Atbalsts un sapratne no apkārtējiem var palīdzēt veicināt laimīgu un apmierinātu dzīvi.


Kas ir zemākā autisma forma?

Autisma spektra traucējumi ir ļoti individuāli un tos nevar vienkārši iedalīt "zemākajās" vai "augstākajās" formās. Tomēr Aspergera sindroms bieži tiek uzskatīts par vieglāku autisma formu, jo tas parasti neietekmē runas attīstību un intelektuālās spējas.


Kas notiek, ja autisms netiek ārstēts?

Autisma neārstēšana var radīt papildus grūtības, piemēram, sociālās izolācijas sajūtu, emocionālas problēmas vai mācību un darba izaicinājumus. Atbilstoša atbalsta un terapijas nodrošināšana var palīdzēt samazināt šīs sekas un uzlabot dzīves kvalitāti.


Kas ir 2. stadijas autisms?

Autisma "stadijas" nav plaši atzītas vai izmantotas medicīniskajā praksē. Autisma spektrs tiek uzskatīts par kontinuumu, kurā simptomi var svārstīties no viegliem līdz smagiem. Katram cilvēkam ir individuālas vajadzības un izpausmes veidi.


Kā runā pieaugušie ar autismu?

Pieaugušo autistu komunikācijas stils var būt dažāds, atkarībā no autisma spektra un individuālajām īpatnībām. Daži var runāt skaidri un tieši, bet citiem var būt grūtības ar verbālo komunikāciju. Svarīgi ir atzīt un cienīt katras personas komunikācijas stilu, piedāvājot sapratni un atbalstu, lai veicinātu efektīvu mijiedarbību.


Cik ilgi dzīvo cilvēki ar autismu?

Autisms pats par sevi parasti neietekmē cilvēka dzīves ilgumu. Cilvēki ar autismu var dzīvot tikpat ilgi kā jebkurš cits. Tomēr, atkarībā no papildu veselības stāvokļiem un pieejamā atbalsta, dzīves kvalitāte un ilgums var atšķirties.


Cik ilgi ilgst autisms?

Autisms ir uz mūzu. Tas nozīmē, ka cilvēks ar autismu dzīvo ar šo stāvokli visu savu dzīvi. Tomēr ar atbilstošu atbalstu un iejaukšanos, cilvēki ar autismu var sasniegt nozīmīgus uzlabojumus savās prasmēs un dzīves kvalitātē.


Kā RigaBrain® var palīdzēt bērniem ar autismu?

RigaBrain® piedāvā unikālu pieeju, izmantojot NeurOptimal® Dynamical Neurofeedback® tehnoloģijas, lai atbalstītu bērnus ar autismu. Šīs tehnoloģijas palīdz uzlabot smadzeņu darbības pašregulāciju, kas var palīdzēt uzlabot koncentrēšanās spējas, samazināt stresa līmeni un uzlabot miega kvalitāti. Šis atbalsts ir svarīgs, jo tas var veicināt labāku adaptāciju ikdienas dzīvē un mācībās.Noslēgumā:

Autisms ir daudzveidīgs un komplekss stāvoklis, kas prasa individuālu pieeju un atbalstu. RigaBrain® ir apņēmies sniegt šo atbalstu, izmantojot NeurOptimal® Dynamical Neurofeedback® tehnoloģijas. Mēs uzaicinām autisma bērnu vecākus sazināties ar mums, lai uzzinātu vairāk par mūsu pakalpojumiem un Lietuvas lielo pieredzi, tostarp seansiem, NeurOptimal® tehnikas īri un pirkšanu. Kopā mēs varam veidot ceļu uz labāku nākotni jūsu bērnam.