top of page
Brain Rembrandt style 3.png
Notebook_edited.png

Kā var noteikt, ka smadzenes ir nomodā?


Atbildot uz jautājumu, vai smadzenes ir apzinātā stāvoklī, izrādās, ne vienmēr varam paļauties uz EEG rādījumiem.


Zinātnieki joprojām diskutē par to, kā droši noteikt, vai cilvēks ir pie apziņas. Šim jautājumam ir liela praktiska nozīme, piemēram, pieņemot medicīniskus lēmumus par anestēziju vai ārstējot pacientus komā.


Pašlaik pētnieki paļaujas uz dažādiem elektroencefalogrammas jeb EEG mērījumiem, lai novērtētu apziņas līmeni smadzenēs. Mičiganas Universitātes medicīnas pētījumu komanda, izmantojot žurkas, spējusi pierādīt, ka EEG nesniedz pietiekamu informāciju, lai vadoties pēc tās, varētu pieņemt pārliecinošus lēmumus.


“EEG rādījumi ne vienmēr ir saistīti ar uzvedības atspoguļojumu,” saka Dinša Pāla (Dinesh Pal), Medicīnas skolas anestezioloģijas profesora asistente. “Mēs uzdodam arvien vairāk zinātnisku jautājumu un arī lūdzam, lai speciālisti, interpretējot EEG datus, būtu piesardzīgāki.”


Veicot zinātnisku darbu 2018. gadā, Pāla mēģināja izpētīt, kas notiek, kad smadzenes tiek atmodinātas no anestēzijas. Lai to izdarītu, viņa pamatā fokusējās uz mediālo prefrontālo garozu, - smadzeņu zonu, kurai ir nozīme uzmanības pievēršanā, informācijas apstrādē un apziņas stāvokļu koordinēšanā.


Ar medikamenta palīdzību aktivizējot smadzeņu daļu, kas imitē neirotransmitera acetilholīna aktivitāti, pētniece spēja ierosināt žurku smadzenes tik tālu, ka tās bija nomodā un pārvietojās, neskatoties uz to, ka saņēma nepārtrauktu anestēziju. Izmantojot to pašu medikamentu citā smadzeņu apgabalā – paura daļā, otras grupas žurkas nepamodās. Pārsteidzošākais bija fakts, ka EEG rādītāji abām grupām bija vienādi.

Ko tas nozīmē attiecībā uz EEG rādītājiem, atspoguļot apziņu? “Pētījumā esam pierādījuši, ka noteikti EEG rādītāji ne vienmēr precīzi uztver apziņas līmeni attiecībā uz ķirurģijas pacientiem,” saka pētnieki. Tomēr „EEG rādījumiem ir vērtība, palīdzot mums saprast, vai pacienti ir bezsamaņā, taču jāņem vērā, ka lietojot augstas anestēzijas devas, var rasties citas sekas, piemēram, ļoti zems asinsspiediens, no kurām mēs vēlamies izvairīties. Tāpēc mums arī turpmāk jābūt ļoti uzmanīgiem, novērtējot EEG pieejamos indeksus, arī farmakoloģiskās dozēšanas vadlīnijas, smadzeņu aktivitāti un kardiovaskulāro aktivitāti.”

Pētnieki saka, ka piemēram, cilvēka smadzenes REM miega laikā ir gandrīz identiskas nomoda smadzenēm.


Viņu pētījums raisa turpmākus zinātniskus jautājumus par to, kā apziņa atspoguļojas smadzenēs.


Avots: Dinesh Pal, Duan Li, Jon G. Dean, Michael A. Brito, Tiecheng Liu, Anna M. Fryzel, Anthony G. Hudetz, George A. Mashour. Level of consciousness is dissociable from electroencephalographic measures of cortical connectivity, slow oscillations, and complexityThe Journal of Neuroscience, 2019


Miegs ir svarīgs smadzeņu stāvoklis, ja miegs ir traucēts, tad tas liecina, ka kaut kas nenotiek tā kā tam jānotiek! www.rigabrain.com/miegs

Comments