Atkarības ietekme uz ķermeni un smadzenēm: fiziskās un psiholoģiskās sekas
Atkarības ietekmē ķermeni un smadzenes dažādos veidos, un šī ietekme var būt gan fiziska, gan psiholoģiska. Zemāk ir daži veidi, kā atkarība var ietekmēt cilvēku:
Fiziskā Ietekme
Orgānu Bojājumi: Atkarība no narkotiskām vielām, alkohola vai pat nikotīna var radīt nopietnus orgānu bojājumus. Piemēram, aknu ciroze, plaušu problēmas, sirds un asinsvadu slimības.
Imūnsistēmas Vājināšanās: Atkarība var vājināt imūnsistēmu, padarot organismu vairāk pakļautu infekcijām.
Metabolisma Traucējumi: Dažas vielas var traucēt normālu vielmaiņu, kā arī uzturvielu uzsūkšanos un izmantošanu.
Hormonālie Traucējumi: Atkarības izraisītās vielas var ietekmēt hormonu līmeņus, kas savukārt var traucēt dažādas ķermeņa funkcijas, tostarp garastāvokli un libido.
Psiholoģiskā Ietekme
Dopamīna Sistēma: Dažādas atkarības izraisītās vielas ietekmē neurotransmiteru, īpaši dopamīna, līmeņus, kas ir saistīti ar mūsu spēju sajust prieku.
Stresa Hormoni: Atkarība var palielināt stresa hormonu līmeni, izraisot hronisku stresu un tā saistītās veselības problēmas.
Kognitīvās Funkcijas: Atkarība var negatīvi ietekmēt atmiņu, koncentrēšanās spēju un citus kognitīvos procesus.
Emocionālā Labklājība: Atkarība bieži izraisa depresiju, trauksmi un citus garīgos veselības traucējumus.
Sociālās Sekas: Atkarība var izraisīt izolāciju, attālināšanos no ģimenes un draugiem, kā arī darba un mācību problēmas.
Pašapziņa: Atkarības dēļ cilvēki bieži vien ir gatavi ignorēt savas vajadzības un pienākumus, kas ietekmē viņu pašcieņu un pašvērtējumu.
Tādējādi atkarība ir komplekss stāvoklis, kas ietekmē visu ķermeni un smadzenes. Tās pārvarēšana bieži prasa integrētu pieeju, kas ietver gan medikamentus, gan psihoterapiju, un, dažos gadījumos, tehnoloģijas, piemēram, RigaBrain® Dynamical Neurofeedback®
Citi raksti par atkarību: https://www.rigabrain.com/iq/tags/atkar%C4%ABba
Ko zinātne saka par alkohola ietekmi uz smadzenēm?
Alkohols ietekmē smadzenes dažādos veidos, sākot no akūtiem līdz hroniskiem bojājumiem un no atgriezeniskiem līdz neatgriezeniskiem. Lūk, daži galvenie secinājumi no neseniem pētījumiem:
Alkohola lietošana var izraisīt gan tūlītēju, gan ilgtermiņa negatīvu ietekmi uz smadzenēm, tostarp izmaiņas smadzeņu struktūrā un funkcijās, kas noved pie kognitīviem traucējumiem un atkarības veidošanās (Nutt u.c., 2021).
Pat mērena alkohola lietošana var izraisīt izmaiņas smadzeņu struktūrā, piemēram, smadzeņu saraušanos, galvenokārt balto vielu zuduma dēļ. Šīs izmaiņas dažkārt var būt atgriezeniskas (Harper, 1998).