top of page

Atkarības Ietekme uz Ķermeni un Smadzenēm: Fiziskās un Psiholoģiskās Sekas

Atkarības ietekmē ķermeni un smadzenes dažādos veidos, un šī ietekme var būt gan fiziska, gan psiholoģiska. Zemāk ir daži veidi, kā atkarība var ietekmēt cilvēku:Fiziskā Ietekme

  1. Orgānu Bojājumi: Atkarība no narkotiskām vielām, alkohola vai pat nikotīna var radīt nopietnus orgānu bojājumus. Piemēram, aknu ciroze, plaušu problēmas, sirds un asinsvadu slimības.

  2. Imūnsistēmas Vājināšanās: Atkarība var vājināt imūnsistēmu, padarot organismu vairāk pakļautu infekcijām.

  3. Metabolisma Traucējumi: Dažas vielas var traucēt normālu vielmaiņu, kā arī uzturvielu uzsūkšanos un izmantošanu.

  4. Hormonālie Traucējumi: Atkarības izraisītās vielas var ietekmēt hormonu līmeņus, kas savukārt var traucēt dažādas ķermeņa funkcijas, tostarp garastāvokli un libido.

Psiholoģiskā Ietekme

  1. Dopamīna Sistēma: Dažādas atkarības izraisītās vielas ietekmē neurotransmiteru, īpaši dopamīna, līmeņus, kas ir saistīti ar mūsu spēju sajust prieku.

  2. Stresa Hormoni: Atkarība var palielināt stresa hormonu līmeni, izraisot hronisku stresu un tā saistītās veselības problēmas.

  3. Kognitīvās Funkcijas: Atkarība var negatīvi ietekmēt atmiņu, koncentrēšanās spēju un citus kognitīvos procesus.

  4. Emocionālā Labklājība: Atkarība bieži izraisa depresiju, trauksmi un citus garīgos veselības traucējumus.

  5. Sociālās Sekas: Atkarība var izraisīt izolāciju, attālināšanos no ģimenes un draugiem, kā arī darba un mācību problēmas.

  6. Pašapziņa: Atkarības dēļ cilvēki bieži vien ir gatavi ignorēt savas vajadzības un pienākumus, kas ietekmē viņu pašcieņu un pašvērtējumu.

Tādējādi atkarība ir komplekss stāvoklis, kas ietekmē visu ķermeni un smadzenes. Tās pārvarēšana bieži prasa integrētu pieeju, kas ietver gan medikamentus, gan psihoterapiju, un, dažos gadījumos, tehnoloģijas, piemēram, RigaBrain® Dynamical Neurofeedback®


Citi raksti par atkarību: https://www.rigabrain.com/iq/tags/atkar%C4%ABba

74 views