top of page
Brain Rembrandt style 3.png
Notebook_edited.png

Dinamiskais neirofīdbeks: jaunā pieeja "mentālās miglas" pārvarēšanai

Vēža pacienti bieži saskaras ar grūtībām, kas saistītas ar "mentālo miglu" – stāvokli, kas var ietekmēt atmiņu, koncentrēšanos un spēju veikt ikdienas darbības. Šī problēma, pazīstama arī kā "chemo brain", ir reāla un var ilgt no īsa brīža līdz pat vairākiem gadiem, ietekmējot cilvēku iespējas atgriezties darbā, skolā vai sabiedriskajā dzīvē.Kas ir "mentālā migla"?

"Mentālā migla" var izpausties dažādos veidos – atmiņas zudums, koncentrēšanās problēmas, grūtības atcerēties vārdus vai datums, problēmas ar daudz uzdevumu veikšanu vienlaicīgi un lēnāka informācijas apstrāde. Cēloņi var būt dažādi, sākot no ķīmijterapijas un beidzot ar emocionālu stāvokli, miega problēmām vai hormonālām izmaiņām.


Kā tikt galā ar šo stāvokli?

Ir vairāki veidi, kā mazināt "mentālās miglas" ietekmi:

 • Organizējiet savu ikdienu, izmantojot plānotājus vai viedtālruni.

 • Veltiet laiku smadzeņu treniņiem – mīklas, valodu mācīšanās u.c.

 • Nodrošiniet pietiekami daudz atpūtas un miega.

 • Veiciet regulāras fiziskās aktivitātes.

 • Uzturiet sabalansētu diētu, bagātinātu ar dārzeņiem.

 • Ievērojiet noteiktu dienas kārtību un vietas lietu glabāšanai.

 • Izvairieties no daudzu uzdevumu veikšanas vienlaicīgi.

 • Lūdziet palīdzību no draugiem un ģimenes.

 • Sekojiet līdzi savai atmiņai, izmantojot dienasgrāmatu.


Dinamiskais neirofīdbeks kā inovatīvs risinājums smadzeņu miglas gadījumos

RigaBrain® prakse piedāvā unikālu un efektīvu risinājumu – dinamiskā neirofīdbeka seansus. Šī pieeja ļauj smadzenēm atgriezties optimālā stāvoklī, veicinot "mentālās miglas" izzušanu.


Ir viens pētījums* par NeurOptimal® neirofīdbeka ietekmi uz pacientiem, kuri cieš no pēcvēža kognitīviem traucējumiem (post-cancer cognitive impairment (PCCI)) jeb "smadzeņu miglas" (chemo-brain”), kas raksturīga pēc ķīmijterapijas. Šis pētījums ir citu zinātnieku pārskatīts (peer review) un pētījuma rezultāti ir citu zinātnieku pārbaudīti!


Pētījumu veica Applied Brain Research Foundation of Ohio pētījumu fonds, kas arī ziņo par rezultātiem! 91% PCCI pacientu bija pozitīvi rezultāti un uzlabojumi, izmantojot NeurOptimal® neirofīdbeka smadzeņu treniņu sistēmu. 21 no 23 pētījumā iesaistītajiem dalībniekiem ziņoja par pilnīgu kognitīvo traucējumu jeb ar ķīmijterapijas ārstēšanu saistītas "mentālās miglas" pazušanu un atgriešanos normālā stāvoklī. Pētījuma rezultāti tika publicēti 2013. gada 12. aprīlī Integrative Cancer Therapies, profesionālā pētījumu žurnālā. "Gandrīz visiiem pacientiem bija uzlabojumi un atgriezās normālā līmenī. Tas bija pārsteidzoši un iepriecinoši," pētījuma direktore  DžīnaAlvareza stāstīja presei The Cleveland Plain Dealer.

*Alvarez J, Meyer FL, Granoff DL, Lundy A. The Effect of EEG Biofeedback on Reducing Postcancer Cognitive Impairment. Integrative Cancer Therapies. 2013;12(6):475-487. doi:10.1177/1534735413477192 https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/1534735413477192


Smadzeņu migla un atveseļošanās pieredzes stāstsSveiki, mani sauc Džīna Alvareza, un 2000. gadā man tika diagnosticēts krūts vēzis. Deviņus mēnešus pēc diagnozes saņemšanas es biju ārstēšanās procesā. Tas bija izaicinājumu pilns laiks, bet, esot dabiski pozitīvai, es lūkojis uz to brīdi, kad mani mati atkal sāks augt, ēdiens atkal garšos labi un mana dzīve atgriezīsies ierastajā gultnē.


Dažus mēnešus pēc pēdējās ķīmijterapijas sesijas es sāku saprast, ka mana situācija neuzlabojas – patiesībā daudzos aspektos man kļuva sliktāk:

 • Visu mūžu es esmu viegli aizmigusi un saldi gulējusi, bet pēc slimošanas man bija miega problēmas – iemigšana prasīja vairākas stundas, un, ja es naktī pamodos, tad es vairs nevarēju aizmigt.

 • Nogurums šķita nebeidzams.

 • Kognitīvās problēmas kļuva neapstrīdamas. Strādājot kā konsultante labdarības organizācijām, es sāku baidīties, ka man būs jāpārtrauc darbs.

 • Liels depresijas vilnis, ko daudzi no mums piedzīvo pēc ārstēšanas beigām, bija kļuvis par ilgstošu, vieglu depresiju.

Es turpināju konsultēties ar savu onkologu un citiem ārstiem, kuri bija lieliski un atbalstoši, un mēģināju dažādas zāles, kuras viņi uzskatīja, ka man palīdzēs, bet nav neviena ārstēšanas metode, kas vispārīgi būtu efektīva pret šiem simptomiem, tāpēc es turpināju cīnīties bez uzlabojumiem.


Galu galā es sapratu, ka visas manas problēmas saistītas ar smadzeņu darbību. Lai gan esmu sociālā psiholoģe bez īpašām zināšanām par smadzenēm, mani iedvesmoja iespēja domāt par notikušo un iesaistīties jomā, par kuru varētu lasīt, cerot atrast atveseļošanās veidu. Literatūras izpēte man atklāja divas brīnišķīgas atziņas:

 1. Atšķirībā no tā, ko agrāk domāja neirozinātnieki, smadzenes nav “statiskas” – tās ir mainīgas jeb “plastiskas” visā mūža garumā. Tas nozīmē, ka bojājumi, kas radušies vēža un vēža ārstēšanas laikā, teorētiski ir labojami... ja vien mēs varam atrast efektīvu iejaukšanās metodi.

 2. EEG bioatgriezeniskā saite (neirofīdbeks) ir tehnoloģija, kas izmanto informāciju par smadzeņu elektrisko aktivitāti, lai aktivizētu smadzeņu plastiskumu. Ar šo tehnoloģiju smadzenes spēj kļūt apzinātas par to, ko tās dara... un tad veikt izmaiņas, lai smadzenes darbotos efektīvāk un efektīvāk.


Mana pirmā pieredze ar parastu neirofīdbeka pieeju, lai gan jautra un interesanta, neuzlaboja manus simptomus, bet mani pārliecināja, ka neirofīdbeks ir spēcīga tehnoloģija. Mana nākamā pieredze ar NeurOptimal® programmu bija neticama.

 • Pēc 3 sesijām mans miegs acīmredzami normalizējās.

 • Pēc 10 sesijām depresija bija pazudusi. Kādu dienu dzirdēju sevi smejamies un domāju: “Tā ir prieka sajūta – es to nebiju jutusi septiņus gadus!

 • Ar miega un garastāvokļa uzlabojumiem sāka mazināties arī nogurums.

 • Un lēnām – bet neapšaubāmi – uzlabojās arī mana kognitīvā funkcija.


Kā jūs varat iedomāties, es biju pārsteigta un iepriecināta, ka atkal jutos pārliecināta par savām darba spējām. Tomēr, nākot no zinātnieku ģimenes, es nevarēju justies ērti, vienkārši atgriežoties pie ierastās dzīves. Es vēlējos zināt, vai esmu unikāla, veiksmīga persona, kuras smadzenes reaģē uz neirofīdbeku, vai arī šī pieeja varētu piedāvāt risinājumu tūkstošiem citu vēža izdzīvojušo, kas saskaras ar tādām pašām problēmām, ar kurām es cīnījos.


Tāpēc es iegādājos savu aprīkojumu un kopā ar kolēģiem izstrādāju pētījumu ar 23 krūts vēža pacientiem, kuras pēc ārstēšanas piedzīvoja "chemobrain" simptomus, mērot viņu kognitīvos traucējumus, noguruma, miega traucējumus un emocionālo stresu – īpaši trauksmi un depresiju.


Īss kopsavilkums par pētījumu: pirms neirofīdbeka dalībnieces uzrādīja nopietnu disfunkciju visos mērījumos salīdzinājumā ar normālu populāciju; bet pēc 20 sesijām ar NeurOptimal®, mūsu dalībnieces bija līdzīgas normālai populācijai miega, emocionālajā, noguruma aspektā un trīs no četriem kognitīvajiem testēšanas mērogos, ko mēs mērījām.


Es biju sajūsmā par šiem rezultātiem. Ciktāl man zināms, NeurOptimal® neirofīdbeks ir vienīgā “atjaunojošā iejaukšanās”; tas ir, pieeja, kas patiešām labo to, kas smadzenēs ir nogājis greizi, atjaunojot tās līdz pirmsvēža funkcijas līmenim.


Es pati zinu, kādas ir cerības atgriezties normālā dzīvē pēc ārstēšanas beigām – un cik šausmīgi ir, kad tas nenotiek. Pamatojoties uz visu, ko zinu un esmu uzzinājusi, NeurOptimal® gandrīz vienmēr var veicināt šo atgriešanos normālā stāvoklī.

Ja vēlaties uzzināt vairāk, lūdzu, sazinieties ar mani, izmantojot ekrānā redzamo numuru, vai apmeklējiet Clevelandneurofeedback.com, lai uzzinātu vairāk. Ja jūs ciešat no chemobrain, es ceru, ka jums būs iespēja izmēģināt NeurOptimal®. Nav daudz ko zaudēt, bet daudz ko iegūt!


Latvijā galvenais NeurOptimal® nodrošinātājs ir RigaBrain® smadzeņu treniņu centrs.


Pēc visas pasaules NeurOptimal® nodrošinātāju aptaujas rezultātiem var secināt