top of page
Brain Rembrandt style 3.png
Notebook_edited.png

Skābekļa līmenis asinīs – ieguvumi, riski un kā to uzturēt optimālā līmenī

Vai zinājāt, ka skābekļa līmenis asinīs spēlē būtisku lomu mūsu veselības uzturēšanā? Pareizs skābekļa līmenis ir būtisks, lai nodrošinātu visu mūsu orgānu optimālo darbību, bet zemu līmeni varētu saistīt ar dažādām veselības problēmām. Šajā rakstā izpētīsim skābekļa līmeņa ieguvumus, riskus un to, kā to uzturēt optimālā līmenī.



Skābekļa līmeņa ieguvumi un riski

Pētījumi liecina, ka pietiekams skābekļa līmenis var palīdzēt novērst nogurumu, uzlabot koncentrēšanās spējas un veicināt labu emocionālo stāvokli. Tomēr, ja skābekļa līmenis samazinās, tas var izraisīt galvassāpes, reiboni un pat sirds problēmas.


Lai uzturētu skābekļa līmeni asinīs optimālā līmenī, ir svarīgi veikt noteiktas darbības. Tas var ietvert regulāru fizisko aktivitāti, pareizu elpošanas tehniku, uztura bagātināšanu ar skābekli bagātiem pārtikas produktiem un vides faktoru izvēli, kas veicina labu skābekļa absorbciju.


Kas ir asins skābekļa līmenis?

Asins skābekļa līmenis ir mērījums, kas norāda, cik daudz skābekļa ir pieejams mūsu ķermenim. Skābeklis ir nepieciešams visu mūsu orgānu optimālai darbībai, tādēļ asins skābekļa līmenis ir ļoti svarīgs faktors mūsu veselības uzturēšanā. Asins skābekļa līmenis tiek izteikts kā procentuāls daudzums, kas norāda uz skābekļa saturošo hemoglobīna daudzumu asins šūnās.


Lai aprēķinātu asins skābekļa līmeni, tiek izmantots pulsskābes mērījums, kas nosaka skābekļa piesātinājumu asins šūnās. Normāli asins skābekļa līmenis ir aptuveni 95-100%.


Priekšrocības, ko sniedz optimāls asins skābekļa līmenis


  • Palielina enerģijas līmeni: Pietiekams skābekļa daudzums palīdz palielināt enerģijas līmeni, ļaujot justies mazāk nogurušiem un veikt ikdienas uzdevumus ar lielāku vieglumu.

  • Uzlabo koncentrāciju: Optimāls asins skābekļa līmenis ir būtisks, lai saglabātu labu koncentrāciju un uzmanību. Pētījumi liecina, ka nepietiekams skābekļa daudzums var izraisīt samazinātu koncentrāciju, kavētu domāšanu un apgrūtinātu mācīšanos.

  • Veicina emocionālo stāvokli: Skābekļa līmenis var ietekmēt mūsu emocionālo stāvokli. Optimāli skābekļa daudzumi var samazināt stresu, uzlabot garastāvokli un veicināt labu miegu.


Riski, kas saistīti ar zemu asins skābekļa līmeni

Zems asins skābekļa līmenis var radīt dažādas veselības problēmas, piemēram:

  • Galvassāpes un reibonis: Smadzenēm trūkst pietiekami daudz skābekļa, kas var izraisīt galvassāpes un reiboni.

  • Sirds un asinsvadu problēmas: Nepietiekams skābekļa daudzums asinīs liek sirdij strādāt vairāk, lai nodrošinātu pietiekamu skābekļa piegādi orgāniem, kas var izraisīt sirds problēmas.

  • Nogurums un vājums: Zems skābekļa līmenis var izraisīt nogurumu un vājumu, samazinot dzīves kvalitāti.


Kā uzturēt optimālu asins skābekļa līmeni?

Lai uzturētu optimālu asins skābekļa līmeni, ir svarīgi veikt vairākus pasākumus:

  • Fiziskā aktivitāte: Regulāra fiziskā aktivitāte, piemēram, skriešana, peldēšana vai pastaiga, palīdz uzlabot asins plūsmu un skābekļa piegādi muskuļiem un orgāniem.

  • Pareiza elpošanas tehnika: Dziļa elpošana un elpas ritma kontrolēšana nodrošina pietiekamu skābekļa daudzumu un palīdz izvadīt pārpalikumu.

  • Veselīga uztura ievērošana: Uzturs, kas bagāts ar skābekli saturošiem pārtikas produktiem, piemēram, zaļajiem lapu dārzeņiem, ogām, zivīm un piena produktiem, uzlabo skābekļa transportēšanu asinīs.

  • Vides faktoru izvēle: Izvairīšanās no smēķēšanas un piesārņotas vides, kā arī izvēle par labu svaigam gaisam, palīdz uzturēt labu skābekļa uzsūkšanos.


Pētījumi

Skābekļa līmenis asinīs ir būtisks smadzeņu funkcijas uzturēšanai, jo skābeklis ir nepieciešams enerģijas vielmaiņai. Dažādas pētījumu metodes ļauj izprast, kā skābekļa piegāde un patēriņš ietekmē smadzeņu darbību.


  1. Smadzeņu audu skābekļa koncentrācija:

    • Smadzeņu darbība ir atkarīga no skābekļa enerģijas vielmaiņas. Skābekļa spriegums smadzenēs ir neviendabīgs un lokāli atkarīgs no audu elpošanas. Normālos apstākļos smadzeņu garozas neironi pastāv zemā skābekļa vidē, un uz aktivizāciju reaģē ar lokālo kapilāru asins plūsmas palielināšanos, kas palielina hemoglobīna piesātinājumu un audu skābekļa līmeni (Ndubuizu & LaManna, 2007).

  2. Skābekļa koncentrācija nomodā pelēs:

    • Pelēm, miegā audu skābekļa spriegums ir aptuveni uz pusi mazāks nekā izoflurāna anestēzijas laikā, un smadzeņu slāņiem raksturīgās atšķirības ievērojami atšķiras no tām, kas reģistrētas anestēzijā. Tas uzsver nepieciešamību mērīt enerģijas parametrus neinvazīvi fizioloģiskos apstākļos, lai precīzi kvantificētu un modelētu smadzeņu vielmaiņu (Lyons et al., 2016).

  3. Asins plūsmas un skābekļa piegādes modelēšana:

    • Modelis norāda, ka disproporcionāli lieli asins plūsmas pieaugumi ir nepieciešami, lai uzturētu pat nelielus skābekļa metabolisma pieaugumus aktivācijas laikā. PET pētījumi rāda, ka reģionos asins plūsmas pieaugums aktivācijas laikā nav atkarīgs no hipoksijas (Mintun et al., 2001).

  4. Skābekļa transportēšana smadzeņu audos:

    • Skābekļa daļējais spiediens un koncentrācija smadzenēs ir zemi un neviendabīgi. Skābekļa piegādes ierobežošana zem kritiskā līmeņa samazina un galu galā bloķē oksidatīvo fosforilēšanos, ievērojami samazinot šūnu ATP un novedot pie jonu gradientu sabrukuma (Erecínska & Silver, 2001).

  5. Asins un skābekļa patēriņš mirstošās smadzenēs:

    • Smadzeņu skābekļa patēriņš, samazinoties līdz zemāk par trešdaļu no normāla līmeņa, parādās klīniskas pazīmes, kas norāda uz smadzeņu nāvi (Shalit et al., 1970).


Skābekļa piegāde un patēriņš smadzenēs ir kritiski svarīgi smadzeņu darbības uzturēšanai, un nepietiekams skābekļa līmenis var izraisīt nopietnas neiroloģiskas sekas.


RigaBrain® palīdzība

RigaBrain® piedāvā Dynamical Neurofeedback® seansus, kas palīdz uzlabot smadzeņu darbības pašregulāciju un veicina vispārējo veselību. NeurOptimal® tehnoloģija palīdz jūsu centrālajai nervu sistēmai (CNS) labāk reaģēt uz izmaiņām un uzturēt līdzsvarotu smadzeņu darbību, kas savukārt var ietekmēt asins skābekļa līmeņa optimizāciju. Mūsu seansi nav vērsti uz simptomu ārstēšanu, bet gan uz CNS pašregulācijas uzlabošanu, palīdzot jūsu ķermenim dabiskā veidā uzturēt optimālu veselības stāvokli. Lai uzzinātu vairāk par mūsu pakalpojumiem, apmeklējiet mūsu mājaslapu RigaBrain®.