top of page
Brain Rembrandt style 3.png
Notebook_edited.png

Galvas smadzeņu uzbūve

Galvas smadzenes atrodas galvaskausā. Caur lielo pakauša kaula atveri galvas smadzenes savienojas ar muguras smadzenēm. Galvas smadzenes no ārpuses apņem 3 smadzeņu apvalki – cietais, tīklainais un mīkstais. Tām izšķir šādas daļas:

smadzeņu stumbrs,smadzenītes,gala smadzenes.

Stumbrs sastāv no: iegarenajām smadzenēm, tilta, vidussmadzenēm. Iegarenajās smadzenēs atrodas elpošanas, sirdsdarbības regulācijas un asinsrites centri, rīšanas un vairāku aizsargrefleksu (šķaudīšanas, klepošanas) centri.


Caur iegarenajām smadzenēm iet gan jušanas, gan kustību (motorie) nervu ceļi, kas galvas smadzeņu pusložu garozu savieno ar muguras smadzeņu nerviem.


Smadzeņu tilts pārvada nervu impulsus no iegarenām smadzenēm uz gala smadzenēm, kā arī kontrolē apzinātās elpošanas kustības.


Vidussmadzeņu funkcija galvenokārt saistīta ar redzes refleksa loku, acs kustībām, lēcas fokusēšanu un zīlītes paplašināšanos.


Smadzenīšu galvenā funkcija ir līdzsvara un kustību koordinācija. Bez tam smadzenītes regulē arī muskuļu tonusu, laika koordināciju un ķermeņa stāju.


Gala smadzenes sastāv no: starpsmadzenēm, galvas smadzeņu puslodēm.


Starpsmadzenes ir smadzeņu dziļākā daļa, tai izšķir 4 struktūras: talamu, hipotalamu, metatalamu, epitalamu.


Talams ir novietots galvas smadzeņu centrā. To funkcija ir jušanas informācijas apstrāde un tālāka pārvade uz smadzeņu puslodēm.


Hipotalams ir novietots zem talama. Tajā atrodas augstākie veģetatīvās nervu sistēmas centri. Tie regulē ķermeņa temperatūru, ūdens līdzsvaru organismā, miega un nomoda periodus, barības uzņemšanu, emocijas. Hipotalams tiek pieskaitīts pie endokrīnās sistēmas, jo tajā sintezējas hormoni. Galvas smadzeņu lielāko daļu aizņem smadzeņu puslodes.


Katrai puslodei izšķir 5 daivas:

pieres, deniņu,paura,pakaušasaliņa (insula).


Smadzeņu garoza

Smadzeņu garoza ir smadzeņu pusložu ārējā daļa, tās virsmu palielina krokas. Garozā noris augstākā neirālā darbība jeb domāšana. Smadzeņu garozā ir baltā un pelēkā viela. Ārējo slāni veido pelēkā viela (neironu šūnu ķermeņi), zem tās atrodas baltā viela (neironu šūnu izaugumi).


Starpsmadzenes

Starpsmadzenes sastāv no talāma un hipotalāma un tās atrodas vidussmadzeņu priekšpusē. Tās nodrošina termoregulāciju, regulē vielmaiņu, tajās ir iešanas, skriešanas, peldēšanas refleksu centri. Starpsmadzenes pārvada impulsus no redzes, dzirdes, taustes receptoriem uz smadzeņu garozu.


Vidussmadzenes

Vidussmadzenes atrodas tilta priekšā, uztur muskuļu tonusu, kontrolē sarežģītas reflektoriskas kustības.


Smadzenītes

Smadzenītes nosedz iegarenās smadzenes un tiltu no mugurpuses. Smadzenītes ir mazas pāra struktūras (var salīdzināt ar valrieksta divām pusēm). Tās saņem impulsus no muskuļiem, saitēm, locītavām, nodrošina līdzsvaru, koordinē kustības.


Tilts

Tilts atrodas iegareno smadzeņu priekšpusē. Palīdz regulēt elpošanu. Caur tiltu iet nervu ceļi, kas savieno galvas smadzenes un muguras smadzenes, kā arī nervu ceļi, kas savieno smadzeņu puslodes ar smadzenītēm.


Iegarenās smadzenes

Iegarenās smadzenes ir muguras smadzeņu turpinājums. Tas regulē sirdsdarbību, elpošanu, asinsspiedienu. Tajās atrodas arī rīšanas, klepošanas, šķaudīšanas, vemšanas refleksu centri. Caur iegarenajām smadzenēm iet visi nervu ceļi, kas nodrošina saziņu starp muguras smadzenēm un galvas smadzenēm.


Smadzeņu saiklis

Smadzeņu saiklis ir nervu tilts starp abām smadzeņu puslodēm, jo puslodes funkcionē kā viena vienība. Ja viena smadzeņu puse kaut ko iemācās (sajūt priekšmetu ar vienu roku ), informācija tiek nosūtīta arī uz otru puslodi.


Smadzeņu puslodes

Smadzeņu puslodes ir lielākā un nozīmīgākā cilvēka smadzeņu daļa. Puslodes ir intelekta centrs. Katrā smadzeņu puslodē ir 4 daivas, katrā daivā ir dažādu receptoru centri.


Labā smadzeņu puslode

Intuitīvais prāts, fokusējas uz viļņiem, zin patiesību – var fantazējot izkropļot - ritms

Sintēze Telpisks Veselums Noslēgtība Intuīcija Emocijas Pieredze Jūtas Pasivitāte Tumsa Zemapziņa Klusēšana Mēness Negatīvisms Poēzija, iztēle Māksla Subjektivitāte Analoģija


Labās smadzeņu puslodes pozitīvie aspekti

Pozitīvas emocijas, prieks, labvēlība, apmierinātība.

Labās smadzeņu puslodes negatīvie aspekti

Šaubas, aizspriedumi, letarģija, vainas apziņa, fanātisms, žēlums pret sevi, bailes, sapņošana, atkarības no kaut kā, pornogrāfija, seksuālā izlaidība, melnā maģija.


Kreisā smadzeņu puslode

Racionālais prāts, fokusējas uz daļiņām, izsecina rezultātu – var kļūdīties -ß ritms

Analīze Divdimensiju Daļa Atvērtība Intelekts Loģika Argumenti Domāšana Aktivitāte Gaisma Apziņa Runa Saule Pozitīvisms Precīzas zinātnes Likums Objektivitāte Fakti, skaitļi

Kreisā smadzeņu puslodes aspekti ir darbība, aktivitāte, nākotne, vēlmes, virsapziņa. Ja tā pārāk aktīva, cilvēks ir egoistisks, patmīlīgs, agresīvs, paralizē emocionālo pusi un vairs nespēj pielietot viņam piemītošo gudrību.

Kreisās smadzeņu puslodes pozitīvie aspekti

Fiziskā un prāta aktivitāte, radošais potenciāls un pozitīva pašcieņa.

Kreisās smadzeņu puslodes negatīvie aspekti

Egoisms, ātra daba, vēlme dominēt, izmantot citus, godkārība, nekaunība, fanātisms, askētisms.


Pēc RigaBrain smadzeņu treniņiem uzlabojās smadzeņu pašorganizēšanās!