Kad smadzenes piedzīvo garīgu pieredziJēlas zinātnieki atklājuši iespējamo garīgas pieredzes neirobioloģisko “atrašanās vietu”.

Smadzeņu garozas pakauša daiva ir tā zona, kas ir iesaistīta sevis un citu apzināšanās procesos, kā arī uzmanības apstrādē. Izrādās, ka šī zona varētu būt arī garīgās pieredzes “reģistrators”, lasāms 2018. gada 29. maija Cerebral Cortex.


 “Garīgā pieredze ir stāvoklis, kas mēdz nozīmīgi ietekmēt cilvēka dzīvi,”  stāsta psihiatrijas profesors Marks Potenca (Marc Potenza). “Saprotot tās neirālo bāzi, mēs spējas skaidrot arī dažādus cilvēka garīgās veselības stāvokļus, spēju pretoties atkarībām.”


Garīgā pieredze reizēm ir reliģiskas dabas un reizēm – ne. Tā var būt arī izjūta par dabas varenumu, viengabalainību, vai arī sevis kā veseluma, spēcīgas būtnes apzināšanās, piemēram, sportošanas vai relaksācijas prakšu laikā. Tās visas apvieno aktivitāte smadzeņu garozas parietālajā daļā.


Šis pētījums palīdz pētniekiem labāk izprast mentālo veselību un tās dažādos ietekmējošos faktorus.


Avots: Lisa Miller, Iris M Balodis, Clayton H McClintock, Jiansong Xu, Cheryl M Lacadie, Rajita Sinha, Marc N Potenza. Neural Correlates of Personalized Spiritual Experiences. Cerebral Cortex, 2018