top of page
Brain Rembrandt style 3.png
Notebook_edited.png

Vai zināji, ka zīdaiņu smadzenes un ķermenis ir ļoti aktīvs arī miega laikā?

Mazuļi miegā dara pat vairāk, nekā zinātnieki līdz šim uzskatījuši.

Aiovas Universitātes pētījums sniedz papildu ieskatu par koordināciju, kas notiek starp zīdaiņu smadzenēm un ķermeņiem, kad mazuļi guļ.Aiovas pētnieki gadiem ilgi ir pētījuši zīdaiņu kustības REM miega laikā un to, kā tās veicina mazuļu spēju koordinēt savu ķermeņu kustības. Izrādās, ka, sākot no aptuveni trīs mēnešu vecuma, zīdaiņi izteikti kustas otrās lielās miega fāzes laikā, ko sauc par kluso miegu.

“Šis bija pilnīgi pārsteidzošs un, kā mēs pētnieku aprindās nu zinām, unikāls atklājums tieši attiecībā uz cilvēku mazuļiem,” stāsta Marks Blumbergs (Mark S. Blumberg), viens no pētījuma autoriem. “Mēs fiksējām novērojumus, mēs nevarējām izskaidrot, pamatojoties uz mūsu gadiem ilgo pētniecību attiecībā uz žurku mazuļiem un to teorētisko materiālu kopumu, kas ir pieejams zinātniskajā literatūrā. Tādēļ mēs izvirzījām jaunas hipotēzes.”


Pētnieki novēroja 22 guļošus zīdaiņus, kuru vecums svārstījās no vienas nedēļas līdz septiņu mēnešu vecumam, un viņu kustības miega laikā. Sākumā zinātnieki pievērsa uzmanību tikai tām kustībām, kas radās REM miega fāzē.

Bet tad pētnieki pamanīja, ka zīdaiņi rausta ķermeņa ekstremitātes arī ārpus REM miega. “Kustības šķita identiskas tām, ko novērojām REM miegā,” saka Greta Sokolova (Greta Sokoloff), zinātniece Psiholoģijas un smadzeņu zinātņu fakultātē Aiovā un pētījuma galvenā autore. “Mēs necerējām, ka klusajā jeb dziļajā miega fāzē parādīsies kustības — galu galā klusais miegs ieguva šo nosaukumu, jo cilvēki un dzīvnieki parasti šajā stāvoklī nekustas.”


Tā kā pētnieki guļošajiem mazuļiem fiksēja smadzeņu viļņus, viņiem pavērās iespēja pētīt smadzeņu aktivitāti, kas saistīta ar kustībām. Izrādījās, ka klusā miega laikā zīdaiņi rada lielas smadzeņu svārstības, sauktas par miega vārpstām, apmēram reizi 10 sekundēs.

Miega vārpstas faktiski nodrošina smadzeņu un ķermeņa motorisko kustību koordinēšanu. Pētnieki konstatēja miega vārpstu biežumu zīdaiņu vidū, kas palielinājās, sākot no trīs mēnešu līdz septiņu mēnešu vecumam, un koncentrējās uz sensorimotoro lauku smadzeņu garozā.

“Miega vārpstas ir ļoti saistītas ar mācīšanos un atmiņu,” stāsta Sokolova. “Tāpēc mūsu atklājumi liek izdarīt hipotēzi, ka tas, ko dara zīdaiņi abās miega fāzēs, ir saistīts ar strauju mācīšanos par to, kā koordinēt savu ķermeni.” Šis atklājums paver veselu jomu jauniem pētījumiem par smadzeņu-ķermeņa koordināciju, kas notiek, kamēr zīdaiņi guļ.

Pētnieki atzīmē, ka pētījumam ir neliels izlases lielums, un zīdaiņi tika novēroti īsā dienas miega laikā. Viņi plāno nākamo pētījumu ar daudz lielāku zīdaiņu izlasi, un miega pētniecību dienas un nakts laikā, lai apstiprinātu atklājumus.Arī RigaBrain ® smadzeņu treniņu centra mazāko klientu vecāki stāsta, ka novēro miega uzlabošanos saviem mazuļiem pēc seansu apmeklējuma.