top of page
Brain Rembrandt style 3.png
Notebook_edited.png

Kā mērīt miega ciklus?

Mēri savus miega ciklus tad, kad ir vislielākā iespēja, ka netiksi iztraucēts/ -ta.

Miegs, tāpat kā pareizs uzturs un fiziskās aktivitātes, ir ļoti svarīgs veselībai un ķermeņa optimālai funkcionēšanai. Aizmiegot ķermenis uzsāk miega ciklus. Katrs ilgst apmēram 90 minūtes. Zinot šo niansi, vari noteikt, kurā stundā likt modinātāju, lai pamostos, esot možam un enerģiskam.


Norādījumi

Izvēlies laiku miega fāžu mērīšanai. Vēlams izvēlēties laiku, kad darbā un citās situācijās ikdienā ir pēc iespējas mierīgāks laiks, lai tu aizmigtu tad, kad dabiski tam esi sagatavojies/-usies. Mosties bez modinātāja un nodrošinies, ka arī ģimenes locekļi neiztraucēs rīta miegu.


Paņem pulksteni, pildspalvu un papīru, lai vari fiksēt mirkli pirms aizmigšanas un tūliņ pēc dabiskas pamošanās. Izskaiti, cik stundas gulēji! Piefiksē arī šo skaitli. Šādu “rituālu” veic vismaz trīs dienas.


Tagad apmēram redzi vidējo stundu skaitu, ko tavs organisms pieprasa veltīt miegam. Sadali to ik 90 minūšu garos intervālos. Piemēram, ja regulāri guli deviņas stundas, tās būs 540 minūtes. Sadalot 90 minūtēs, iegūsi sešus miega ciklus.


Iespējams, kāds cikls nebūs noslēgts līdz galam, t.i., neiekļausies šajās 90 minūtēs pilnībā. Piemēram, iespējams tu vidēji guli 5,3 miega ciklus (astoņas stundas). Visticamāk, tas ir tamdēļ, ka tavs individuālais miega cikls ir mazliet garāks par 90 minūtēm. Visilgākais iespējamais laiks ir 110 minūtes vienam ciklam.


Kādus secinājumus izdarīt?

Ir svarīgi mosties tieši mirklī, kad miega cikli mainās vai pašā miega cikla sākumā. Piemēram, mostoties REM cikla vidū, tu visticamāk jutīsies miegains/-a visu atlikušo dienu.


Cikos jāiet gulēt, lai laicīgi pamostos?

Kā zināms, gulēšanas laikā mijas ātrā un lēnā miega fāze, un labs – relaksējošs – miegs sastāv no pieciem sešiem šādiem cikliem. Zinātnieki izskaitļojuši katra cikla ilgumu, kas ļāvis noskaidrot arī organisma spēju viegli pamosties ātrās fāzes laikā. Pamēģiniet šo mazo viltību, lai nākamajā rītā pamostos bez grūtībām un labā noskaņojumā.


Japāņu zinātnieki pētījumos noskaidrojuši, ka pirms saullēkta Zemes atmosfēru caurstrāvo īpaši saules stari, kas cilvēka organismu pārslēdz no nakts uz dienas režīmu. Ja vēl guļam, pārslēgšanās, protams, nenotiek, pēc tam visu dienu esam tādā kā atslābuma režīmā, kas izraisa tieksmi pēc tējas, kafijas un citām uzbudinošām vielām. Ja darba gaitas, pienākumi prasa citu dienas ritmu un atpūtai paredzētās stundas tiek pavadītas caurā miegā, no medikamentiem pret bezmiegu vajadzētu izvairīties. Tie visbiežāk ir trankvilizatori, kuri rada atkarību, bet nerisina pamatproblēmu.


Ja gribi atrisināt problēmas ar miegu, bezmiegu - sazinies ar mums!

RigaBrain smadzeņu treniņu apmeklētāji regulāri ziņo par miega un noskaņojuma uzlabojumiem!