top of page

Magnētiskā rezonanse galvas smadzeņu novērtēšanai

Ja jums ir problēmas ar galvas smadzenēm, magnētiskā rezonanse var būt viena no visprecīzākajām un drošākajām diagnostikas metodēm. Šajā rakstā uzziniet vairāk par to, kā magnētiskā rezonanse darbojas un kā tā var palīdzēt diagnosticēt un palīdzēt ārstēt dažādas smadzeņu slimības.

RigaBrain® nenodrošina magnētiskās rezonanses izmeklējumus


PIETEIKTIES Magnētiskai rezonansei: SPIED ŠEIT!

magnētiskā rezonanse

Tuvāks ieskats magnētiskās rezonanses attēlveidošanā: Revolucionizējot medicīnisko diagnostiku

Mūsdienu strauji mainīgajā pasaulē tehnoloģiju attīstība ir revolucionizējusi daudzas nozares, un medicīna nav izņēmums. Magnētiskās rezonanses attēlveidošanas (MR) tehnoloģija ir šīs revolūcijas priekšgalā, pārveidojot medicīniskās diagnostikas veikšanu. Pateicoties neinvazīvām un ļoti detalizētām attēlveidošanas iespējām, magnētiskā rezonanse ir kļuvusi par neaizstājamu instrumentu veselības aprūpes speciālistiem visā pasaulē. Izmantojot spēcīgu magnētisko lauku un radioviļņu spēku, magnētiskā rezonanse ļauj tuvāk izpētīt cilvēka ķermeni, sniedzot nenovērtējamu ieskatu dažādos reāllaika vizualizācijās un slimībās. Šajā rakstā mēs iedziļināsimies magnētiskās rezonanses darbībā, pētot tā spējas iegūt detalizētus orgānu, audu un pat smadzeņu attēlus. Apskatīsim arī daudzās magnētiskās rezonanses priekšrocības, tostarp tās drošību, precizitāti un nozīmi agrīnā atklāšanā un diagnostikā. Tāpēc pievienojieties mums, dodoties aizraujošā ceļojumā magnētiskās rezonanses pasaulē un atklājot, kā šī neticamā tehnoloģija veido medicīniskās diagnostikas nākotni.


Ievads par magnētiskās rezonanses attēlveidošanu (MRI)

Magnētiskās rezonanses attēlveidošana (MRI) ir medicīnā izmantota attēlveidošanas tehnika, kas izmanto spēcīgus magnētiskos laukus un radioviļņus, lai radītu detalizētus attēlus par cilvēka iekšējiem orgāniem un audiem. Šī tehnoloģija ir revolucionējusi medicīnas diagnostiku, sniedzot ārstiem un speciālistiem nepieciešamo informāciju par dažādām slimībām un veselības stāvokli. MRI ir neinvazīva metode, kas nozīmē, ka nav nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās vai audu paraugu ņemšana, lai iegūtu attēlus. Tā vietā, MRI izmanto magnētiskos laukus un radioviļņus, lai radītu attēlus, kas sniedz detalizētu informāciju par audiem un orgāniem. Tas ļauj ārstiem iegūt precīzu un detalizētu priekšstatu par pacienta veselības stāvokli un diagnosticēt slimības agrīnā stadijā.


MRI ir kļuvusi par neatņemamu rīku medicīnas nozarē, jo tā sniedz daudzus priekšrocības salīdzinājumā ar citām diagnostikas attēlveidošanas metodēm. Pirmkārt, MRI ļauj iegūt ļoti detalizētus attēlus, kas sniedz informāciju par audu struktūru un funkciju. Tas ir īpaši noderīgi, ja ir nepieciešams diagnosticēt apgrūtinātas slimības vai noteikt precīzu slimības izplatību. Turklāt, MRI ir droša metode, kas nerada jonizējošu starojumu, kā tas ir gadījumā ar rentgena staru attēlveidošanu vai datortomogrāfiju. Tas nozīmē, ka pacientiem nav jāuztraucas par kaitīgo starojumu, kas var būt saistīts ar citām diagnostikas metodēm.

MRI ir plaši izmantota dažādās medicīnas nozarēs, un to var izmantot dažādās situācijās. Piemēram, MRI var sniegt nepieciešamo informāciju par smadzenēm, kā arī par sirdi, muskuļiem, locītavām un citiem orgāniem. Tas ļauj ārstiem diagnosticēt un uzraudzīt slimības, kā arī izvērtēt pacientu atbildi uz ārstēšanu. Turklāt, MRI ir izmantota arī pētniecībā, palīdzot izpētīt dažādas slimības un izstrādāt jaunas ārstēšanas metodes. Tas ir ļoti spēcīgs rīks medicīnas nozarē, kas sniedz nepieciešamo informāciju, lai ārstētu pacientus un uzlabotu veselības aprūpes rezultātus.


Kas ir magnētiskā rezonanse un kā tā darbojas?

Magnētiskā rezonanse (MR) ir medicīnas izmeklēšanas metode, kas izmanto magnētiskos laukus un radiofrekvenču signālus, lai radītu detalizētu attēlu no cilvēka ķermeņa iekšējām struktūrām. Šī metode ir ļoti precīza un droša, jo tā neizmanto rentgena starus. Pacients tiek novietots magnētiskajā ierīcē, kas radīs magnētiskos laukus, un pēc tam tiek uzņemti attēli, kas var palīdzēt diagnosticēt dažādas smadzeņu slimības.


MRI darbības princips ir saistīts ar magnētiskajiem laukiem un radioviļņiem. MRI iekārta sastāv no spēcīga magnētiskā lauka un radioviļņu sūtītāja un uztvērēja. Kad pacients tiek novietots MRI iekārtā, magnētiskais lauks tiek aktivizēts, un radioviļņi tiek nosūtīti caur pacienta ķermeni.


MRI iekārta reģistrē atbrīvoto enerģiju ķermenī un izmanto to, lai radītu attēlus. Lai to izdarītu, MRI iekārtā esošie datori analizē atbrīvotās enerģijas raksturīgās pazīmes un pārvērš tās attēlos. Šie attēli sniedz detalizētu informāciju par ķermeņa audiem un orgāniem, atklājot slimības vai aizdomas par slimībām. MRI attēli ir ļoti detalizēti, un tie var sniegt informāciju par audu struktūru, asins plūsmu un citām svarīgām funkcijām.


MRI attēli ir ļoti vērtīgi medicīnas diagnostikā, jo tie ļauj ārstiem redzēt to, kas ir neredzams ar klasiko rentgena staru attēlveidošanu vai datortomogrāfiju. Piemēram, MRI var sniegt informāciju par smadzeņu struktūru un identificēt patoloģiskas izmaiņas, kas varētu būt saistītas ar dažādām slimībām, piemēram, insultu vai smadzeņu audzējiem. Tas ļauj ārstiem agrīni diagnosticēt slimības un sākt ārstēšanu, kas var ievērojami uzlabot pacientu izredzes atgūt veselību.


MRI priekšrocības medicīnas diagnostikā

MRI ir daudzas priekšrocības salīdzinājumā ar citām medicīnas diagnostikas metodēm.

 1. Pirmkārt, tā sniedz detalizētus attēlus, kas ļauj ārstiem redzēt smalkākas struktūras un funkcijas. Tas ir īpaši noderīgi, ja ir nepieciešams diagnosticēt grūti diagnosticējamas slimības vai noteikt precīzu slimības izplatību. Turklāt, MRI ir neinvazīva metode, kas nozīmē, ka nav nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās vai audu paraugu ņemšana, lai iegūtu attēlus. Tas samazina pacientu diskomfortu un infekcijas risku.

 2. Otrkārt, MRI nav saistīta ar jonizējošu starojumu. Tradicionālās rentgena staru attēlveidošanas metodes izmanto jonizējošu starojumu, kas var būt kaitīgs pacientiem. MRI izmanto magnētiskos laukus un radioviļņus, kas ir droši pacientiem un nerada kaitīgu starojumu. Tas padara MRI par drošu iespēju pat bērniem, grūtniecēm un citiem jutīgiem pacientiem.

 3. Treškārt, MRI spēj radīt attēlus no dažādiem leņķiem un plaknēm, kas ļauj ārstiem iegūt vairāk informācijas par audiem un orgāniem. Piemēram, ar trīsdimensiju attēlveidošanu, ārsti var redzēt audu struktūras no visiem leņķiem un novērtēt to attiecības. Tas ir īpaši noderīgi, ja ir nepieciešams plānot operāciju vai ārstēšanu.

MRI ir arī ļoti jutīga metode, kas ļauj ārstiem agrīni atklāt slimības un sākt ārstēšanu. Piemēram, MRI var sniegt informāciju par smadzeņu struktūru un identificēt patoloģiskas izmaiņas, kas varētu būt saistītas ar dažādām slimībām, piemēram, insultu vai smadzeņu audzējiem.


Kā notiek magnētiskās rezonanses izmeklējums galvas smadzenēm?

Pirms magnētiskās rezonanses skenēšanas pacients tiek novietots guļus ierīcē, kas darbības laikā satur magnētiskos laukus. Magnētiskā rezonanse ierīce sūta radioviļņus, kas ģenerē magnētiskos laukus, kas iedarbojas uz ūdeni cilvēka ķermenī un rada attēlus no pacienta ķermeņa iekšējām struktūrām. Skenēšanas laikā pacients nedrīkst kustēties, lai nepasliktinātu attēlu kvalitāti.


Magnētiskā rezonanse ir diagnostikas metode, kurā pacients tiek novietots uz motorizēta galda un ievietots iekārtā ar ļoti spēcīgu 1,5 T magnētisko lauku (līdz pat 20 000 reižu spēcīgāku par Zemes magnētisko lauku). Izmeklēšanas laikā aparāts izstaro radioviļņus, kas uztverami un izstaroti atpakaļ no pacienta ķermeņa dažādām struktūrām. Šī informācija tiek apstrādāta ar jaudīgu datorsistēmu, lai radītu diagnostiskus attēlus.


Pacients nejūt magnētisko lauku, bet dzird aparāta radītos trokšņus. Procedūras laikā pacients nedrīkst kustēties un var būt jāaiztur elpa uz 15-20 sekundēm. Izmeklējuma ilgums var būt no 20 minūtēm līdz stundai, atkarībā no izmeklējamās ķermeņa daļas un klīniskā jautājuma. Dažreiz nepieciešama kontrastvielas ievadīšana, lai iegūtu papildu informāciju, bet tās lietošana tiek izvērtēta individuāli, ņemot vērā pacienta veselības stāvokli. Magnētiskās rezonanses kontrastvielas nesatur jodu, tādēļ tās var lietot arī pacientiem ar alerģiju pret to.


Magnētiskās rezonanses galvas smadzeņu izmeklējumu veidi

Ir vairāki veidi, kā var veikt magnētisko rezonansi galvas smadzenēm, tostarp:

 • Strukturālā magnētiskā rezonanse - tā parāda smadzeņu anatomiju un var atrast bojājumus, piemēram, audzējus un insultus.

 • Funkcionālā magnētiskā rezonanse - tā mēra asins plūsmu uz smadzeņu dažādām daļām, lai noteiktu, kā smadzenes darbojas un reaģē uz stimuliem.

 • Spektrālā magnētiskā rezonanse - tā var noteikt molekulāros procesus un vielmaiņas traucējumus smadzenēs.


Magnētiskā rezonanse ir daudzveidīga metode, kas var tikt pielāgota atkarībā no pacienta vajadzībām un slimības veida. Piemēram, dažreiz var būt nepieciešams izmantot kontrastvielu, lai uzlabotu attēlu kvalitāti un precizitāti. Magnētiskā rezonanse var tikt veikta arī ar atvērtu vai slēgtu aparātu, atkarībā no pacienta komforta un vajadzībām. Ārsts var izvēlēties arī dažādus skenēšanas protokolus, lai iegūtu visprecīzākos un detalizētākos attēlus. Visbeidzot, magnētiskā rezonanse var tikt veikta arī ar funkciju kartēšanu, kas ļauj novērtēt smadzeņu darbību un aktivitāti.

Kas ir labākā magnētiskā rezonanse?

Katram pacientam atkarībā no konkrētajiem simptomiem un situācijas, var būt nepieciešami atšķirīgi magnētiskās rezonanse veidi. Visbiežāk izmantotais magnētiskās rezonanses veids ir strukturālā magnētiskā rezonanse, kas var noteikt smadzeņu audzējus, insultus un citus bojājumus.


Kāpēc magnētiskā rezonanse ir svarīga un ar ko tā atšķiras no rentgena?

Magnētiskā rezonanse nodrošina labāku mīksto audu attēlus nekā rentgens un var labāk atšķirt taukus, ūdeni, muskuļus un citus mīkstos audus nekā rentgens. Rentgens parasti ir labāks kaulu attēl veidošanai, piemēram, kad ir nepieciešams iegūt datus par galvaskausu.


Kādos gadījumos būtu jātaisa magnētiskā rezonanse galvas smadzenēm?

Magnētiskā rezonanse galvas smadzenēm var būt nepieciešama dažādos gadījumos, piemēram, ja pacients cieš no galvassāpēm, reiboņiem, kustību traucējumiem, epilepsijas, smadzeņu audzēja vai traumas. Tāpat magnētiskā rezonanse var tikt veikta arī profilaktiski, lai novērst slimības attīstību vai agrīnu slimības stadiju konstatēšanu. Ārsts var izvēlēties magnētiskās rezonanses veikšanu arī, ja citi diagnostikas veidi nav bijuši pietiekami precīzi vai ja nepieciešams detalizēts attēls par pacienta stāvokli.


Vai magnētiskā rezonanse nav bīstama?

Magnētiskā rezonanse nav bīstama, taču, tā kā tā izmanto magnētiskos laukus, dažiem pacientiem, kuriem ir implantēti metāla priekšmeti, var būt nepieciešama papildu medicīniskā pārbaude, lai novērtētu, vai magnētiskā rezonanse ir droša šādā gadījumā.


Kontrastvielas lietošana ir droša, bet var rasties pārejošas blakusparādības. Pacientam jāguļ nekustīgi visu izmeklējuma laiku, un magnētiskās rezonanses kabineta personālam jāziņo par klaustrofobiju, metāliskiem implantiem, svešķermeņiem un elektroniskām ierīcēm.


Magnētiskās rezonanses skenēšanai ir daži iespējamie riski un diskomforti.

 • Skaļš troksnis,

 • trauksme par procesu,

 • klaustrofobija.

Lai pārvarētu diskomfortu, pacienti var izmantot tādus pārvarēšanas mehānismus kā iepazīšanās ar iekārtu un procesu, vizualizācijas paņēmieni, sedācija un anestēzija. Ir pieejami atvērtā tipa magnētiskās rezonanses iekārta, kas ir alternatīva tradicionālajai magnētiskās rezonanses iekārtai, kas ir aizvērta vienā galā un var radīt diskomfortu dažiem pacientiem.


Magnētiskā rezonanse nav ieteicama

 • Pacientiem ar smagu nieru mazspēju, kam nepieciešama dialīze, dažu kontrastvielu lietošanas dēļ var rasties reta, bet nopietna slimība, ko sauc par nefrogēnu sistēmisku fibrozi.

 • Grūtniecēm ieteicams izvairīties no magnētiskās rezonanses skenēšanas, īpaši grūtniecības pirmajā trimestrī.

 • Bieži izmeklējums netiek veikts bērniem līdz 16 gadu vecumam.


Kā sagatavoties pirms magnētiskās rezonanses?

Pirms izmeklējuma jānoņem skropstu tuša, acu ēnas, jānoņem visi metāla priekšmeti, jāizņem kontaktlēcas. Esot magnētiskās rezonanses aparātā, jums jāpaliek mierīgam un jāsastingst, kamēr tiek uzņemti attēli. Magnētiskā rezonanse parasti ilgst no 30 līdz 60 minūtēm, un pacients var saņemt instrukcijas no medicīnas personāla, lai palīdzētu saglabāt mieru un komfortu.


Pirms izmeklējuma ar kontrastvielu, pacientam nav jāēd 4 stundas iepriekš un jāņem līdzi pēdējo četru nedēļu laikā veiktās asins analīzes rezultāti. Jaunākais iepriekšējo izmeklējumu rezultāts, konsultantu slēdzieni, izraksti no slimnīcas un citi dokumenti, kas attiecas uz slimību, arī jāņem līdzi.Kāda ir magnētiskās rezonanses nozīme galvas smadzeņu novērtēšanā?

Magnētiskā rezonanse ir viena no visprecīzākajām un drošākajām metodēm galvas smadzeņu novērtēšanai. Tas ļauj medicīnas speciālistiem iegūt detalizētus attēlus no dažādiem leņķiem, kas var palīdzēt noteikt iespējamos traucējumus vai slimības. Magnētiskā rezonanse var būt noderīga, lai diagnosticētu smadzeņu audzējus, insultus, multiplās sklerozes pazīmes un citus traucējumus. Tas ir ļoti svarīgi, lai agrīnā stadijā atklātu slimības un sāktu ārstēšanu, lai novērstu turpmākas komplikācijas.


Magnētiskā rezonanse ir medicīniskais izmeklējums, kas tiek veikts galvai un kaklam, lai pārbaudītu galvas smadzenes, hipofīzi, intrakraniālos nervus, orbītas, kakla mīkstos audus, galvas artērijas un vēnas.


Cik ātri var saņemt magnētiskās rezonanses rezultātus?

Magnētiskās rezonanses rezultāti parasti ir pieejami ārstiem pēc dažām stundām vai dažām dienām, atkarībā no konkrētās medicīnas iestādes. Latvijā vidēji tas ir 5-7 darba dienu laikā!


Cik maksā magnētiskā rezonanse galvas smadzenēm?

Magnētiskās rezonanses izmeklējumu cenas var atšķirties atkarībā no atrašanās vietas, kvalitātes, pacienta stāvokļa un izmeklējuma veida. Parasti magnētiskās rezonanses izmeklējumi galvas smadzenēm var maksāt aptuveni no 70-100 eiro līdz 200-300 eiro.


Ir pieejami arī valsts apmaksāti magnētiskās rezonanses izmeklējumi, bet jāņem vērā, ka nosūtījumu valsts apmaksāta magnētiskās rezonanses izmeklējuma veikšanai ir tiesīgs izsniegt tikai ārsts-speciālists. Un parasti ir rinda sākot no mēneša līdz pat gadam. Bet atcerieties, ja laiks jums ļauj, tad vienmēr piesakiet, ka Jums drīkst zvanīt, ja atbrīvojas kāda vieta, un, dažreiz paveicas un jau nākamajā nedēļā varat veikt izmeklējumu!Kur Latvijā var veikt magnētisko rezonansi galvas smadzenēm?

Magnētiskās rezonanses izmeklējumus galvas smadzenēm var veikt daudzos valsts un privātajos medicīnas centros un klīnikās Latvijā.


Šeit ir saraksts, kurās veic valsts apmaksātus magnētiskās rezonanses izmeklējumus:

 • Dziedniecība, Rušonu filiāle / Rīga, Rušonu iela 15 / 67131313;

 • Dziedniecība, Buļļu filiāle / RīgaBuļļu iela 9 / 67131311;

 • Vizuālā diagnostika (Jēkabpils filiāle) / Jēkabpils, A. Pormaļa iela 125 / 65686757; 27370111;

 • Klīnika "DiaMed" / Rīga, Brīvības gatve 214G / 67471788;

 • Vizuālā diagnostika (Jelgavas filiāle) / Jelgava, Brīvības bulvāris 6 / 63049602; 22016937;

 • Bērnu Klīniskā universitātes slimnīca, Vienības gatves filiāle / Rīga, Vienības gatve 45 / 80708866;

 • Medicīnas sabiedrība "ARS", Asara filiāle / Rīga, Jāņa Asara iela 3 / 67201006, 67201007, 67201088;

 • Medicīnas sabiedrība "ARS", Skolas filiāle / Rīga, Skolas iela 5 / 67201006, 67201007, 67201088;

 • Vizuālā diagnostika (Valmieras filiāle) / Valmiera, Jumaras iela 195 / 64202604; 26643443;

 • Rēzeknes slimnīca / Rēzekne, 18.Novembra 41 / 68805050, 64603376;

 • Latvijas Jūras medicīnas centrs Sarkandaugavas ambulatorās veselības aprūpes centrs / Rīga, Patversmes iela 23 / 67889000;

 • Vizuālā diagnostika (Kuldīgas filiāle) / Kuldīga, Aizputes iela 22 / 63374025; 29100074;

 • Rīgas Austrumu klīniskā univeristātes slimnīca, stacionārs "GAIĻEZERS" / Rīga, Hipokrāta iela 2 / 67000610;

 • Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca stacionārs ''LATVIJAS ONKOLOĢIJAS CENTRS" / Rīga, Hipokrāta iela 4 / 67000610;

 • Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca / Rīga, Pilsoņu iela 13 / 67069280;

 • Daugavpils reģionālā slimnīca, Vasarnīcu filiāle / Daugavpils, Vasarnīcu 20 / 65422419 65405306-MR;

 • Vizuālā diagnostika (Liepājas filiāle) / Liepāja, Slimnīcas iela 25 63425720; 28351231;

 • Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca - Ventspils filiāle / Ventspils, Inženieru iela 60 / 63624665.


RigaBrain® neurofeedback seansi un magnētiskā rezonanse

RigaBrain® ir nemedicīnas iestāde, kura nodrošina neiroatgriezeniskās saites sesijas (neirofeedback), kas var palīdzēt uzlabot smadzeņu darbību un tās veiktspēju! RigaBrain® nenodrošina magnētiskās rezonanses izmeklējumus, kā arī RigaBrain® apmeklējumam nav nepieciešami magnētiskās rezonanses izmeklējumi. Uzzini vairāk par RigaBrain® neiroatgriezeniskās saites seansiem un to iespējām savas dzīves kvalitātes uzlabošanā! Spied šeit!

magnētiskā rezonanse, medicīna, galvas smadzenes, strukturālā magnētiskā rezonanse, funkcionālā magnētiskā rezonanse, spektrālā magnētiskā rezonanse, kontrastviela, funkciju kartēšana.

737 views