top of page
Brain Rembrandt style 3.png
Notebook_edited.png

Alcheimera slimības gēns izraisa agrīnu smadzeņu apasiņošanas procesa pasliktināšanos

USC pētījumos atklāts, kā APOE4, kas ir Alcheimera slimības ģenētiskais vaininieks, tēlaini runājot, izraisa “sūces” smadzeņu apasiņošanas sistēmā, ļaujot toksiskām vielām iesūkties smadzeņu apgabalos, kas ir atbildīgi par atmiņas kodēšanu un citām kognitīvām funkcijām.


Šis bojājums arī ir saistīts ar turpmākajām problēmām mācīšanās procesos un atmiņu veidošanā, arī tad, kad nav parādījušies slimības “parakstam” raksturīgie plankumi. Izrādās, vissīkākie asinsvadi smadzenēs, kas veido asinsvadu tīklojumu smadzenēs, varētu būt potenciāls mērķis agrīnai ārstēšanai.

Pētījums publicēts zinātniskajā žurnālā Nature.

“Šis pētījums paver jaunu veidu, kā skatīties uz šo slimību un, iespējams, ārstēties cilvēkiem ar APOE4 gēnu – fokusējoties uz asinsvadiem un uzlabojot to funkciju,” saka USC medicīnas skolas direktors, pētījuma vecākais autors Berislavs Zlokovičs (Berislav Zlokovic). “Smagi asinsvadu šūnu, ko sauc par perikaitiem, bojājumi APOE4 nēsātājiem ir saistīti ar smagākām kognitīvām problēmām. APOE4 paātrina agrīnu smadzeņu apasiņošanas procesa pasliktināšanos, aktivizējot iekaisuma ceļu asinsvados, kas ir saistīts ar perikitu bojājumiem.”

Zinātnieki jau sen zina, ka APOE4 gēns, kas ir klātesošs līdz pat 14 procentiem iedzīvotāju, palielina Alcheimera slimības attīstības iespējamību. Līdz šim nav bijis skaidrs, kā dažādas patoloģijas nosaka slimības gaitu tās sākuma stadijā un kādi pamatmehānismi noved pie kognitīvo procesu mazināšanās APOE4 nēsātājos.

Zlokoviča iepriekšējos pētījumos gūts apliecinājums, ka cilvēki, kuriem rodas agrīnas atmiņas problēmas, arī piedzīvo nozīmīgākos traucējumus smadzeņu asinsvados. Traucējumi sākas, kad tiek bojātas šūnas, ko sauc par perikaitiem, kas savieno smadzeņu asinsvadu sieniņas un uztur apasiņošanas integritāti. Šos savainotos perikaitus var atklāt ar unikālu biomarķieri, ko izstrādājusi Zlokoviča laboratorija 2015. gadā. Tie parādās cerebrospinālajā šķidrumā.

Šim pētījumam zinātnieki izmantoja standarta atmiņas testus, lai pārbaudītu dalībnieku kognitīvās spējas un to neiropsiholoģisko sniegumu. Viņi izmantoja arī progresīvo neiroattēlveidošanu un izmantoja biomarķieri, kas norāda uz smadzeņu asinsvadu bojājumiem.

Dalībniekiem, kuriem bija APOE4 gēns, pētnieki atklāja bojātus kapilārus smadzeņu atmiņas centros, hipokampā un mediālajā daļā. Bojājums korelē ar paaugstinātu olbaltumvielu līmeni, kas izraisa iekaisumu, kas ir agrīna slimības pazīme cilvēkiem, kuriem jau ir paaugstināts Alcheimera attīstības risks.

RigaBrain kabinetā ir vairāki cilvēki bijuši, kuriem ir līdzīgas sūdzības un ziņojuši par uzlabojumiem!

Avots: Axel Montagne, Daniel A. Nation, Abhay P. Sagare, Giuseppe Barisano, Melanie D. Sweeney, Ararat Chakhoyan, Maricarmen Pachicano, Elizabeth Joe, Amy R. Nelson, Lina M. D’Orazio, David P. Buennagel, Michael G. Harrington, Tammie L. S. Benzinger, Anne M. Fagan, John M. Ringman, Lon S. Schneider, John C. Morris, Eric M. Reiman, Richard J. Caselli, Helena C. Chui, Julia TCW, Yining Chen, Judy Pa, Peter S. Conti, Meng Law, Arthur W. Toga, Berislav V. Zlokovic. APOE4 leads to blood–brain barrier dysfunction predicting cognitive decline. Nature, 2020

Comments